Radi by ste mali zdravšie deti? Poradíme Vám, ako zlepšiť zdravie detí, keď pre nich nie je práve dostupný ten najzdravší variant.
Obsah článku
Čo je najzdravšie?
"Najzdravšie" predstavuje relatívny pojem. Pre každého z nás je najzdravšie niečo iné, takže najlepšie urobíte keď začnete vnímať signály tela, čo mu robí dobre a čo mu naopak ubližuje. Za nás veríme prirodzenému vývoju, že nás príroda obdarila všetkým, čo potrebujeme na udržanie bezchybného zdravia. Moderný svet nás však od optimálnej cesty odďaľuje, takže by sme pre nás aj naše deti mali hľadať spôsoby, kadiaľ sa k prirodzenému poriadku vracať.
Zdravá chôdza
Za najzdravší spôsob pohybu považujeme chôdzu úplne naboso. Doma, na záhrade, na pláži, kdekoľvek nohám nehrozí poranenie či podchladenie, zložte deťom aj sebe topánky a ponožky. Benefity chôdze naboso v porovnaní s chôdzou v topánkach odborne rozoberá fyzioterapeutka tu.
Nezdravé obúvanie
Z botníku odstráňte topánky, ktoré ubližujú vašim nohám. Najmä topánky:
- s úzkou špičkou - stláčajú vaše prsty
- s podpätkom - preťažujú kĺby
- s vysokou a neohybnou podrážkou - bráni správnemu odvíjaniu kroku
Ľudské telo tvorí previazaný celok a mnoho zdravotných problémov vychádza od nôh, respektíve od zlých topánok. Vyvarujte sa preto zaobstarávaniu takých, ktoré vám prinesú viac škody ako úžitku.
Zdravé obúvanie
U začínajúcich chodcov a predškolských detí záleží na výbere zdravých topánok najviac, pretože nevhodná obuv môže narušiť prirodzený vývoj ich nôh. Akonáhle si v detstve zafixujú chybné pohybové vzorce, po stvrdnutí kostí už vychýlenie z optimálnej pozície nespraví.
Našťastie existujú barefoot topánky, ktoré sa svojimi vlastnosťami snažia maximálne priblížiť chôdzu naboso. Umožňuje im to ich:
- široká špička - dávajúca prstom voľnosť
- podrážka v rovine so zemou - rovnomerne rozkladajúca váhu po celom chodidle
- tenká a ohybná podrážka - umožňujúca vnímanie povrchu a reakcie naň
Zdravá strava
Koľko odborníkov na zdravú stravu, toľko názorov na jej podobu. Väčšinou sa zhodujú na konzumácii prirodzených potravín v čo najmenej upravenom stave. Lokálna bio zelenina, ovocie, orechy či strukoviny by preto mali tvoriť základ jedálnička, ktorý možno doplniť celozrnnými obilninami, mäsom z humánne chovaných zvierat, vajcami a mliečnymi výrobkami.
Nezdravá strava
Nezdravá strava útočí na naše chuťové poháriky práve tým, ako skvele chutí. Krátkodobé potešenie však nedokáže vyvážiť neskoršie zdravotné problémy či skoršiu smrť. Vyhýbajte sa predovšetkým pokrmom, ktoré obsahujú:
- pridaný cukor - umelé sladidlá, glukózo-fruktózový sirup, ...
- umelé trans mastné kyseliny - stužené tuky
- rafinované obilniny - biela múka
- priemyselne spracované rastlinné oleje
Najlepšou prevenciou je také potraviny ani nekupovať, pretože po obstaraní ďaleko ťažšie odoláte ich konzumácii. Deti spravidla preberajú stravovacie aj nákupné zvyky po rodičoch, takže choďte svojim ratolestiam vzorom. Ak nedokážete ovládať svoje chute, obmedzte aspoň množstvo a porcie nezdravých jedál na absolútne minimum. Prejedanie vám uškodí vždy, dokonca aj v prípade zdravých potravín, ale jedna kocka kvalitnej čokolády nenapácha toľko škody, ako by spôsobil stres, že si napríklad sladké odopierate kompletne.
Doplnky stravy pre deti
Hoci je dobré nezdravé potraviny z jedálnička úplne vylúčiť, v diétach by sme nemali zachádzať do extrémov. Potrebujeme pestrú a vyváženú stravu, ktorá nám dodá všetky potrebné živiny. U menších detí toto platí vzhľadom na ich rast dvojnásobne!
Na druhú stranu nie vždy sa podarí dostať do stravy detí všetky potrebné vitamíny a minerály. V tej chvíli sa hodí využiť doplnky stravy. Deťom sa v oblasti suplementov odporúča najmä:
- vitamín D - podporuje zdravý vývoj zubov, stavbu kostí, fungovanie svalov
- železo - prispieva k rozvoju poznávacích funkcií
- olej z tresčej pečene - dodáva esenciálna omega 3 mastné kyseliny
Pri všetkých doplnkoch dôsledne dbajte na odporúčané dávkovanie. Deti by mali vnímať, že sa nejedná o zdravé cukríky, ktoré môžu zobať v neobmedzenom množstve.