Udržateľnosť a český barefoot

Udržateľnosť a český barefoot

V tomto článku si predstavíme niekoľko udržateľných značiek, ktoré na výrobu využívajú maximum lokálnych surovín, a navyše dbajú na to, aby ich topánky aj lokálne vznikali. Nejde totiž len o materiál, ale samozrejme aj o to, kde sa topánky šijú, a kto a za akých podmienok na nich pracuje. A keď používame slovo lokálne, začneme pekne lokálne.

Čo Čech to ... obuvník? Skoro áno, pretože Vás až prekvapí, koľko skvelých mladých obuvníckych značiek a ku všetkému barefootovým v našej malej krajine je. Predstavíme Vám ich hneď šesť.

„Nenásilné“ barefoot topánky

Firma Ahinsa shoes má meno podľa sanskritského výrazu, ktorý v preklade znamená „nenásilie“. Bosotopánky Ahinsa sa šijú ručne v Česku. Materiál je väčšinou tiež miestny, a keď nie, potom je minimálne z EÚ. Navyše je to materiál, kvôli ktorému netrpelo žiadne zviera. Zhrnuté v troch slovách: eticky, vegánsky a kvalitne. Ponuka bosej obuvi sa stále rozširuje. U nás v e-shope si vyberiete aj Ahinsy z recyklovaného materiálu - podrážka z pneumatiky a zvršok z rifloviny.

 Ahinsa

 

Začalo to 1 056 chodidlami

Ďalšia česká firma pochádza zo Zlína. A ako napovedá nadpis, táto mladá značka začala poctivým výskumom. V spolupráci s Univerzitou Tomáša Baťu v Zlíne vytvorili svoje prvé kopyto unikátne navrhnuté pre českú nohu. Predchádzal tomu „výskum“ v teréne, teda meranie 1 056 chodidiel. Dôležitosť tohto výskumu podčiarkuje aj samotný názov značky. Slovo ANGLES znamená uhly. Dôvod je ten, že barefootové Angles topánky rešpektujú skutočné, reálne uhly našich chodidiel. Angles sú ručne šité barefoot topánky. Všetky modely sú vyrábané v Českej republike z kože špičkovej kvality a iba z materiálov pochádzajúcich z EÚ.

 

Angles

Čo majú spoločné český barefoot a Machu Picchu?

Odpoveď je... Aylla. Táto značka sa inšpiruje inckou kultúrou. Nielen že jej názov pochádza z kečuánčiny (aylla – v preklade vyjadruje komunitu, širšiu rodinu), ale aj prístup k životu. Inkovia boli spätí s prírodnou a v topánkach Aylla môžete cítiť pevnú pôdu pod nohami s každým krokom.

Celá topánka sa vyrába v ČR, ale nie je iba z českých materiálov. Všetky materiály sa však skutočne vyrábajú v EÚ. Koža pochádza z českej garbiarne, z kráv z voľného výbehu.

 

Ľahké ako Peerko

Malá firma založená ľuďmi, ktorí sami hľadali cestu ku vkusnému a zdravému obúvaniu. Za podpory barefootovej komunity nadšencov a srdciarov, tak vznikla značka Peerko. Topánky boli navrhnuté v spolupráci s fyzioterapeutkou, dizajnérom a popredným českým obuvníkom. Na výrobu Peerko topánok je použité kvalitné plátno a koža. Všetky komponenty na výrobu topánok pochádzajú z Európy a boli vyrobené za etických podmienok. Topánky sú z profesionálnej strojovej výroby s prvkami ručnej práce.

  

Peerko

Ponožky namiesto sandálov

Verte neverte, slávne Skinners vznikli u nás. Peter Procházka pracoval ako právnik. Raz sa ale vydal do Nórska a premýšľal, ako si pribaliť náhradné topánky bez toho, aby zdvojnásobil objem batožiny. V hlave mu začala vznikať myšlienka na „ponožkotopánky“. Na crowdfundingovom webe chcel vybrať na rozjazd produktu 10-tisíc dolárov, podarilo sa mu to za pár hodín. Výrobok pomenoval Skinners a má s ním úspech po celom svete.

Ponožky sa vyrábajú z odolného materiálu zo švédskych polymérov, technológie bez použitia akýchkoľvek lepidiel, v trojvrstvovom a pružnom úplete. Skinners sú vyrábané v Českej republike z prvotriednych materiálov a podrobené dôkladnej kontrole.

 

Skinners

Barefoot od susedov

Bývalá slovenská paralympionička Lenka Cenigová a Juraj Fehervari pred niekoľkými rokmi zistili, že nemajú ako nosiť svoje deti. Tak vyvinuli a začali predávať nosítko podľa svojich predstáv. Vznikla spoločnosť Be Lenka. A keď ich deti začali chodiť, došli k tomu istému záveru aj pri topánkach, konkrétne k barefootovej obuvi. Na trhu nebol dostatočný výber, a tak sa pustili do výroby vlastných „bosobôt“

Be Lenka kladie dôraz na kvalitu spracovania a využitia čo najlokálnejších surovín a podporu tradičnej lokálnej výroby. Barefoot topánky sú vyrábané v srdci Európy - na Slovensku a v Českej republike. V krajinách, kde je silná obuvnícka tradícia. Heslom firmy Be Lenka v duchu slow fashion je: radšej si kúpiť raz a poriadne, než často a nekvalitne.

Be Lenka

.