Chystáte sa na dlhší výlet či niekoľkodenné šliapanie po horských hrebeňoch? Asi automaticky počítate s tým, že pôjdete v turistickej obuvi, ale my vám skúsime navrhnúť pár argumentov, prečo by ste mali radšej zvážiť ako topánky do hôr barefooty.
Samozrejme pokiaľ nie ste zarytí alpinisti, ktorí zdolávajú zasnežené vrcholy osemtisícoviek. Tam vám oveľa lepšie ako bosé topánky poslúžia mačky, cepíny a kyslíkové bomby. Horolezci nech radšej zostanú verní svojmu vybaveniu, ale na bežný výstup po turistických chodníkoch, skúste obuť namiesto turistických topánok vhodnejší typ obuvi.
Obsah článku
- Chránia turistické topánky nohy pred bolesťou?
- Sú turistické topánky pohodlné?
- Turistické topánky sa nešmýkajú?
- Vydržia turistické topánky dlhšie?
- Je v turistickej obuvi teplo a sucho?
- Aké topánky do hôr, turistické alebo barefooty?
Chránia turistické topánky nohy pred bolesťou?
A akú bolesť myslíte? Špicaté kamene? Obúvať si kvôli nim topánky s tou najhrubšou a najtvrdšou podrážkou je ako vziať si na paintballovú bitku plátovú zbroj – prehnaná ochrana, ktorá vám prinesie obmedzenie pohybu, dosť možno aj záťaž a bolesť. V čom?
Dajme tomu, že šliapnete na špicatý kameň. Čo urobí uväznená noha v pevných turisttických topánkach? Ťažká topánka skĺzne z tenkej hrany kameňa na stranu a všetka váha náhle padne na členok, prípadne koleno. Keď to skončí, nedaj bože, podvrtnutým členkom, zaistíte si bolesť prinajmenšom na niekoľko dní.
Keď skúsite to isté v ľahkej a flexibilnej barefoot obuvi, mäkká podrážka sa prehne cez hranu kameňa a to isté urobí aj v topánke koža vášho chodidla, ktorá sa prirodzene prispôsobuje povrchu, po ktorom kráča. Áno, došľap na hranu kameňa v tenkej podrážke pocítite, ale nie je to žiadna bolesť, čo by po pár krokoch okamžite nezmizla. Naopak, stimulácia chodidla je v zásade príjemná masáž.
Sú turistické topánky pohodlné?
Dávajú vám turistické topánky pocit, že v nich máte nohy ako v bavlnke? Porovnáme si dojmy večer pri táboráku, koho z celodenného putovania menej bolia nohy a kto má menšie mozole. Pretože existuje druhá bolesť, ktorú sme predtým nezmienili, a to bolesť nohy, ktorá je na dlhé hodiny pevne zovretá v topánke.
Ako by ste mali nohu v sadre, po vybratí bude jednak kompletne ochabnutá, pretože aktívne nepracuje, ale aj celá pokrčená z úzkeho priestoru. Väčšina týchto topánok totiž nehľadí na dostatok miesta pre prsty v špičke a neumožňuje správny spôsob odvíjania chodidla od zeme pri kroku, čo mimochodom vedie k osvojeniu škodlivého štýlu chôdze a zarábania si na zdravotné ťažkosti.
Čo je to skutočné pohodlie vám povedia všetci, ktorí si navykli dopriať v bosotopánkach svojim prstom skôr nepoznanú slobodu. Ako by ste si až po vyslobodení z úzkej konvenčnej obuvi uvedomili, v akom maličkom väzení ste sa celý život trápili a že sa tam už nikdy nehodláte vrátiť.
Ďalším zdanlivo drobným, ale v súčte významným spríjemnením chôdze je aj váha topánok. Skúste si na celý deň zaťažiť ruky polkilovými závažiami. Na začiatku to možno ani nespoznáte, ale navečer bude najmenší pohyb peklo. Až koncom túry povlečiete nohy v ťažkých topánkach, budete závidieť kamarátovi v bosobotách, ako si ľahko poskakuje okolo. A tiež sa mu lepšie zabalia do kufra, než vaše objemné outdoorové topánky, nehovoriac o tom, keď večer k ohňu vytiahne z vrecka zrolované ponožkotopánky.
Turistické topánky sa nešmýkajú?
Kiežby. Mohutná vzorka na podrážke tomu síce do značnej miery zabraňuje, ale tiež nejde o všeliek. Vždy záleží na konkrétnom type povrchu i jeho sklone. Oproti tomu však nemôžeme brať barefoot topánky za kĺzajúcu katastrofu.
Áno, tie s tenkou a nevzorkovanou podrážkou povrchu príliš odporu klásť nebudú, ale outdoor bosé topánky majú mnohokrát členitú vzorku s protišmykovými vlastnosťami na úrovni tradičných topánok. Navyše aj pri prípadnom podkĺznutí, dokáže noha v barefoot lepšie reagovať a vyrovnať balans.
Vydržia turistické topánky dlhšie?
Záleží na tom, ako ich používate. Keď pôjdete Pacifickú hrebeňovku, môžete prešúpať aj tie najodolnejšie topánky, najmä ak máte zlú techniku chôdze. Tiež zohráva úlohu, aký náklad nosíte v batohu na chrbte či akým podmienkam topánky vystavujete.
V tejto chvíli určite odporúčame poriadnu starostlivosť o akékoľvek topánky. Vysušiť, vyčistiť, vyživiť, ochrániť. Výhodou barefoot topánok je väčšinou dôraz na slow-fashion pri ich výrobe. Používajú sa najkvalitnejšie materiály, nech sa bavíme o najnovších vynálezoch z laboratórií či najodolnejších prírodných kožách, čo dokáže násobne predĺžiť ich životnosť, než by ste o nich na prvý pohľad povedali.
Je v turistickej obuvi teplo a sucho?
Možno tam úplne nenaprší, ale teplo je tam niekedy také, že sa nohy začnú neúmerne potiť a v dusne pariť. Takže rovnako vo výsledku nemáte príjemný pocit z obutia týchto topánok (nehovoriac o zápachu po ich vyzutí).
Rovnako ako pri predchádzajúcom bode, aj tu samozrejme záleží na materiáloch, z ktorých je topánka vyrobená. Tie určujú úroveň priedušnosti, schopnosť odpudzovať vodu. Z pohľadu barefoot obutia je výhodou, že prsty nôh aktívne pracujú, tým sa prekrvujú a prirodzene zahrievajú. Aj do chladnejších krajín teda obvykle stačí ľahká vložka, aby udržala nohy v teple.
Okrem toho pomôžu udržať nohy v suchu špeciálne ponožky. Napríklad tie vodeodolné, neprepustia ani kvapku, ale pritom umožňujú nohe dýchať. Nie sú odolné iba proti vode, ale aj piesku, bahnu, prachu a vetru, čo z nich robí vhodné oblečenie do outdoor obuvi.
Aké topánky do hôr, turistické alebo barefooty?
Nebojíme sa povedať, že za nás barefoot obuv zaznamenáva v požadovaných parametroch oveľa lepšie výsledky ako tradičné pohorky. Ak budeme maximálne objektívni a prižmúrime obe oči, potom aj tak musíme konštatovať, že si obutím bosých topánok nepohoršíte, možno skôr naopak.
A pokiaľ stále nie ste presvedčení, tak si vyberte nejaké „turisťáky“ z nášho sortimentu. Na pohľad vyzerajú obdobne ako tie bežné, ale svojimi vlastnosťami určite potešia detské, dámske i pánske nohy.