Ako sa správne starať o detské nohy? Prinášame vám 10 praktických tipov.
- Zastrihávajte nechty - Detské nechty sú síce jemné a mäkké, ale pokiaľ začnú zarastať, môže deti nosenie ponožiek a obuvi bolieť. Fyzioterapeuti z Fyzionožky odporúčajú nechty zastrihávať do rovná, napríklad namiesto nožníc tzv. cvakačkami. Ak sa dieťa strihaniu vzpiera, môžete to nechať na dobu, až zaspí.
- Vyhnite sa dupačkám - Detská noha potrebuje na správny rozvoj dostatok voľného pohybu. Krátke dupačky môžu podľa MUDr. Marie Součkovej položiť základ ortopedickým vadám. Podobne sa príliš nehodia ani pančucháče, radšej dieťatku oblečte legíny a teplé ponožky.
- Ponožky nesmú byť tesné - Obdobne ako v predchádzajúcom bode, rovnaké pravidlo platí aj pre ponožky samotné. Pokiaľ príliš sťahujú prsty k sebe, hrozí riziko zlého vývoja chodidla.
- Nechajte deti chodiť naboso – Ploska chodidla obsahuje vysoké množstvo nervových receptorov. Bosá chôdza nohu stimuluje a pozitívne ovplyvňuje formovanie pohybových vzorcov aj držanie tela.
- Každý deň nohy umývajte - Pravidelnou hygienou dokážete zabrániť rozvoju plesní a iných kožných problémov. Pozornosť venujte najmä oblasti medzi prstami. Dôkladne chodidlá osušte, na utieranie nôh by ste ideálne mali vyhradiť špeciálny uterák.
- Prvé topánočky dávajte čo najneskôr - Ako podrobnejšie rozoberáme v samostatnom článku, správny čas na obutie prvých topánočiek prichádza vo chvíli, keď dieťa samo chodí voľným priestorom a pohyb na zadných tvorí väčšinu jeho bdelého času.
- Vyhnite sa dedeniu topánok - Pokiaľ máte po rodine či známych obnosené topánky, môžu svojim špecifickým prešliapnutím vychýliť nohu dieťaťa z optimálnej pozície. Ak teda topánky dediť či kupovať nejaké z bazáru, potom iba v perfektnom stave (minimálne nosené).
- Rešpektujte účel obuvi - Napríklad športové topánky sú určené na šport, nie na celodenné nosenie. Podobne ani čižmy nemajú deti obúvať celý deň, mohlo by dôjsť k otlačeniu chodidiel či iným poraneniam. Ideálne by ste mali mať na každý účel špeciálny pár detských topánok.
- Pravidelne premeriavajte nohy - Detská noha rastie rýchlo, preto dbajte na pravidelné meranie nohy, tým najpresnejšie zistíte, či dieťa potrebuje väčšiu veľkosť. Vo chvíli, keď mu v topánke zostáva nadmerok menší ako 0,5 cm, mali by ste sa začať obzerať po nových topánkach.
- Dbajte na výber zdravých topánok - Zdravé topánky sú dostatočne široké v špičke, aby neobmedzovali prsty. Majú rovnú a mäkkú podrážku, ktorá umožňuje správne rozloženie váhy aj odvíjanie kroku. Preto mnoho fyzioterapeutov odporúča barefoot topánky, ktoré tieto vlastnosti spĺňajú.