Správna hygiena nôh a starostlivosť o pokožku zahŕňa pravidelné a starostlivé umývanie nôh, vyživovanie pokožky a udržiavanie čistej a suchej pokožky. Zanedbanie správnej hygieny nôh často vedie k vzniku plesní, rozpraskaniu kože, najrôznejším otlakom aj ďalším problémom.
Obsah článku
Umývanie nôh
Na správne umývanie nôh potrebujete viac než len nechať stekať vodu s mydlom zo zvyšku tela. Týchto 5 tipov vám poradia, ako umývať nohy poriadne:
- Umývajte nohy samostatne - Vyčleňte si priestor na kúpeľ čisto pre nohy. Do lavóra či vane napustite teplú (nie horúcu) vodu, prípadne môžete prisypať soľ do kúpeľa či proti plesniam priliať trochu octu. Nechajte nohy namočené aspoň štvrť hodiny, aby koža dostatočne zmäkla, až potom sa pustite do očisty.
- Vyhnite sa žinkám - Hubičky a žinky majú tendencie zachytávať baktérie, takže pokiaľ ich nevyvárate po každom kúpeli, hrozí od nich riziko prenosu baktérií či plesní späť na pokožku. Namiesto toho používajte na umývanie vlastné ruky, prsty lepšie poumývajú horšie dostupné záhyby tela.
- Prečistite všetky záhyby - Chodidlo sa špiní nielen na päte a ploske. Špeciálnu pozornosť venujte oblasti medzi prstami a pod nimi, kde sa najviac drží pot a zachytávajú nečistoty (čo vedie ku kožným problémom). K očiste nepoužívajte umelé prípravky plné chemikálií, radšej voľte prírodné mydlá.
- Zbavte sa stvrdnutej kože a očistite nechty - Pravidelne sa starajte o nechty, aby vám nezarastali ani sa pod nimi nedržala špina (pomôže malá kefka). Päty a miesta so zrohovatenou kožou čistite peelingom s pemzou, prípadne sa nebojte aj pritlačiť pilníkom.
- Nohy na záver usušte - Opláchnite nohy čistou vodou a starostlivo ich utrite do samostatného uteráka na nohy, ktorý s nikým nezdieľate. Uterák následne nechajte dôkladne preschnúť a perte po 3-4 použitiach. Pleseň prekvitá vo vlhkom a teplom prostredí, takže sa uistite, že udržujete nohy aj počas dňa čisté a suché.
Vyživovanie pokožky
Hygienou nohou starostlivosť o chodidlá nekončí. Fyzioterapeuti zo Spokonožky zhŕňajú komplexnú starostlivosť o pokožku nasledovne:
"Základom starostlivosti o nohy je pravidelnosť. Ako príprava na akúkoľvek starostlivosť o nohy je správna hygiena. Pri každodennom umývaní nôh nezabúdajte ani na medziprstové priestory, nielenže tieto niekedy horšie dostupné miesta umyjete, ale môžete tým prsty aj ľahko uvoľniť. Dôležité je potom dôkladné osušenie nôh, aby nezostávali chodidlá vlhké a nevznikalo riziko vzniku plesní. Vďaka peelingu chodidla nielen umyjete, odstránite zrohovatenú kožu, ale tiež trénujete citlivosť. Po osušení namažte nohy vhodným krémom alebo napríklad kokosovým olejom."
Ako prírodný balzam krásy vhodný pre normálnu, problematickú aj citlivú pokožku skvele poslúži aj bambucké maslo. Vyživuje, hydratuje, upokojuje, regeneruje a tvorí ľahkú UV ochranu bez pridaných chemikálií.
Starostlivosť o nohy
Starostlivosť o nohy v sebe zahŕňa aj ďalšie kroky, ktoré nemusia byť na prvý pohľad tak zrejmé:
- Reflexné masáže - Na chodidlách sa nachádza mnoho reflexných bodov spojených s vnútornými orgánmi. Masáž chodidla uvoľňuje od stresu, zjemňuje pokožku a vedie k väčšej vnímavosti nôh. Najprirodzenejšou formou stimulácie chodidla je bosá chôdza, ktorá zlepšuje nožné klenby aj cirkuláciu krvi v tele. Pokiaľ to podmienky nedovoľujú, kúpte si aspoň domov masážnu podložku či loptičku.
- Pohodlné ponožky - Voľte také ponožky, ktoré vám nezvierajú nohu a nespôsobujú potenie. Ponožky pravidelne meňte za čisté, obdobne aj ďalšie oblečenie, prichádzajúce do priameho kontaktu s pokožkou (pančuchy, posteľná bielizeň, uteráky, ...). Voľte oblečenie z prírodných materiálov, pre antibakteriálne účinky kúpte ponožky s iónmi striebra.
- Barefoot topánky - Noste dostatočne priestranné topánky, v ktorých nedochádza k deformácii chodidiel. Zároveň by mali topánky okrem ochrany pred vonkajším prostredím aj dostatočne odvádzať pot z nohy preč von, na čo najlepšie slúžia topánky s membránou. Topánky z hygienických dôvodov nekupujte z druhej ruky (iba nenosené kusy), obdobne ich ani nepožičiavajte ostatným. Aj o topánky sa náležite starajte a striedajte ich, aby stihli dostatočne preschnúť.
- Precvičujte chodidlá - Pravidelným naťahovaním a posilňovaním zlepšíte funkciu chodidiel aj ich odolnosť proti poškodeniu. Na začiatok skúste napríklad 4 jednoduché cvičenia nohy.
- Dbajte na zdravý životný štýl – najmä strava môže výrazne ovplyvniť stav vašej pokožky. Ďalej tiež slnečné lúče, dostatok čerstvého vzduchu, psychická pohoda aj ďalšie dôležité prvky zdravého životného štýlu. Starajte sa o svoje telo komplexne na všetkých úrovniach.
Pleseň na nohách
Nohy pravidelne kontrolujte, aby ste zastavili prípadnému vzniku plesní na nohách už v zárodku.
Ako spoznať pleseň na nohách?
Pleseň sa najčastejšie drží medzi prstami a okolo nechtov. Koža je začervenaná a svrbí až páli. Keď sa ju však pokúsite skrývať pred okolím, akurát napomôžete jej rozširovaniu.
Čo pomáha proti plesni?
Proti plesni pomáhajú antimykotiká z lekárne (najčastejšie vo forme krému či masti), prípadne môžete vyskúšať babské rady a vytvoriť vlastnú liečebnú kúru. Pokiaľ liečba krátkodobo uľaví, avšak dlhodobo nezaberie (a pleseň sa vráti), radšej vyhľadajte odbornú pomoc od dermatológa.
Kúpiť môžete napríklad účinnú prírodnú zmes proti plesniam a baktériám. Obľúbený variant liečenia predstavuje aj populárny tea tree olej, ktorý austrálski domorodci využívajú pri zápaloch a infekciách už stovky rokov.
Pri domácom liečení môže pomôcť kúpeľ z octu, v zelenom čaji, v odvare z levandule a šalvie či potieraní nôh odvarom z prasličky (povarenom v slnečnicovom oleji). Zásyp jedlou sódou dokáže nohy vysušiť. Z pohľadu stravy plesniam nesedí zásaditá strava s dostatkom čerstvej zeleniny (najmä aromatické ako cesnak, cibuľa, chren, ...), ovocím, strukovín, morských rias, apod.
Ako predchádzať plesni na nohách?
Keď zhrnieme rady, ako predchádzať tvorbe plesní, tak najmä:
- starajte sa o svoje nohy pravidelnou hygienou
- udržujte nohy suché a čisté
- nezdieľajte uterák, topánky, ponožky, posteľnú bielizeň s inými ľuďmi, topánky v obchode skúšajte výhradne v ponožkách
- na verejných miestach (bazény, sauny, verejné sprchy, ...) noste gumové šľapky