Barefoot topánky majú tenkú podrážku, a preto vzniká otázka: "Nie je v barefootoch v zime chladno od nôh?" Nie je, prinajmenšom nie viac ako v akýchkoľvek iných topánkach. Pozrime sa na nosenie barefoot topánok v zime podrobnejšie:
Obsah článku
- Sú barefoot topánky vhodné do zimy?
- Aké topánky nosiť v zime?
- Tipy na nosenie barefoot topánok v zime
- Ako zabrániť prechladnutiu nôh?
Sú barefoot topánky vhodné do zimy?
Ak máte obavy z nosenia barefoot obuvi v zimných mesiacoch, snáď Vás upokojí spätná väzba od používateľov, ktorí obúvajú barefooty sebe i deťom po celý rok. Podľa nich fungujú barefoot topánky v zime rovnako dobre ako akékoľvek iné. Samozrejme sa bavíme o zime v našom miernom podnebí, na dobývanie pólov či na zdolávanie vrcholov osemtisícoviek celkom iste obujte špeciálnu obuv na to určenú.
Ochráni tenká podrážka pred mrazmi?
Barefoot topánky vplyvom tenkej a rovnej podrážky skutočne viac približujú chodidlo k chladnej zemi. Zároveň však disponujú širšou špičkou, umožňujúcou prstom dostatok priestoru na aktívne zapojenie pri chôdzi. Práve pohyb hrá pre zahriatie kľúčovú úlohu, pokiaľ sa chystáte v mraze iba pasívne stáť (napríklad pri čakaní na zastávke či pri stánkoch na vianočných trhoch), prechladnú Vám nohy nehľadiac na výšku podrážky.
Ako funguje termoregulácia nohy?
Namiesto posielania chladu od chodidiel ďalej do tela potrebujeme naopak teplo z tela dostať dole. Keď nohy rozhýbeme, cirkulácia krvi ich zahreje viac ako dostatočne. Našťastie práve barefoot topánky podporujú aktívnu prácu celého chodidla (namiesto pasívneho leňošenia v bežných topánkach), takže pohybom vyrobené teplo plne kompenzuje zníženú izolačnú vrstvu podrážky.
Aké topánky nosiť v zime?
V zime odporúčame nosiť zimné topánky, prinajmenšom pri teplotách klesajúcich pod 5 °C. Oproti jesenným sú zateplené kožúškom, ktorý napomáha udržiavať nohu v teple. Na druhú stranu, ak trávite väčšinu dňa v kancelárii a všade prechádzate autom, radšej sa zo zimných topánok prezúvajte, aby ste zamedzili nadmernému poteniu.
Typy zimných barefoot topánok
V sortimente zimných barefoot topánok nájdeme dostatok zateplených topánok, do snehu deťom poslúžia snehule, ženám potom vysoké čižmy. Pri pohybe v meste a miernejších teplotách, namiesto zimných topánok, postačia nezateplené členkové topánky či celoročné poltopánky (u tých však pozor na unikanie tepla v oblasti členkov). Pri veľkých mrazoch obujte deťom do kočíka zateplené capačky.
Parametre barefoot topánok do zimy
Pri výbere barefoot topánok do zimy sa oplatí sledovať tieto parametre:
- Zateplenie - pri zimných topánkach vnímame kožúšok takmer za samozrejmosť, avšak topánky sa medzi sebou môžu líšiť použitými materiálmi zateplenia, prípadne aj možnosťou izolačnú vrstvu z topánky úplne vybrať
- Membrána - najmä do dažďa oceníte nepremokavé, avšak priedušné topánky, pri ktorých membránová vrstva neprepustí vodu dovnútra, ale zároveň umožní potu odpariť sa von
- Vodeodolnosť - intenzívnejšie prívaly vody či snehu plne zastavia vodeodolné topánky (pokiaľ do nich nenatečie zhora), avšak na úkor priedušnosti
Tipy na nosenie barefoot topánok v zime
Pokiaľ sa zvládate aktívne pohybovať, nosenie barefoot topánok v zime nepredstavuje výraznejší problém. Váš zážitok však môžu spríjemniť nasledujúce tipy:
Ako zahriať skrehnuté prsty?
Skrehnuté prsty spôsobuje najmä dlhšie státie na mieste. Pohybový odborník Matyáš Kozma preto odporúča aplikovať techniku aktívneho státia:
- Postavte sa rovno - váhu rovnomerne rozložte na obe nohy
- Mierne podsaďte panvu, zapojte brušné svaly, zarovnajte ramená (dole a dozadu) a ľahko pokrčte kolená (aktivujete sedacie svaly)
- V tomto postoji pomaly prenášajte váhu z prednej prstovej časti na päty a späť, pokyvujte sa ľahko a zapájajte do prenosu váhy palec
Možno Vám to spočiatku nepríde, ale skúste takto cvičiť 10 minút v kuse a uvidíte, ako sa zahrejete.
Ako udržať nohy v teple?
Okrem vyššie spomínaného pohybu existujú ďalšie dva veľmi jednoduché a osvedčené spôsoby, ako zvýšiť tepelný komfort v barefoot topánkach:
- Oblečte hrubé ponožky - prípadne dvoje na seba
- Vložte do topánky zateplené vložky - tieto trojvrstvové obsahujú kovovú fóliu (ktorá bráni premočeniu), izolačnú penu (na ochranu pred chladom) a ovčiu vlnu (na zateplenie)
Barefoot blogerka Anya's Reviews radí u oboch prípadov vopred myslieť na to, že potrebujete v topánke viac priestoru, prípadne rovno zaobstarať o číslo väčšiu veľkosť ako obvykle.
Ako ochrániť topánky pred zimou?
Nielen Vaše nohy, ale samotné barefoot topánky si zaslúžia riadnu starostlivosť. Preto ich od prvého obutia pravidelne impregnujte, aby ste zvýšili odolnosť proti vonkajším vplyvom aj predĺžili životnosť barefoot topánok. Impregnácia nastrieka na topánky ochrannú vrstvu, ktorá okrem iného zamedzuje prenikaniu soli z chodníkov do materiálov, kde by mohla narúšať lepidlo.
Ako zabrániť prechladnutiu nôh?
Napriek vyššie spomínanému by ani barefoot nadšenci nemali brať otázku prechladnutia nôh na ľahkú váhu, najmä ak obúvajú menšie deti, ktoré nevedia pocit zimy dostatočne komunikovať. Ak cítite, ako Vám prsty začínajú pri dlhšom pobyte vonku otupovať, okamžite nohy zahrejte. Tento pocit vychádza zo sťahovania ciev a navonok sa prejavuje blednutím inak ružových chodidiel.
Barefoot otužovanie
Aj odborníci z Fyzionožky potvrdzujú, že otužovaním posilníte imunitu. Nemusíte hneď skákať do zamrznutého jazera či nasledovať učenie Wim Hofa, otužovanie nôh je možné začať postupne:
- V lete či na jeseň sa ráno prechádzajte bosí v mokrej tráve
- Postupne uberajte teplotu v sprche, prípadne aspoň púšťajte na konci sprchovania studenú vodu na lýtka a chodidlá, keď nezvládnete celé telo
- Skúste v zime krátku chvíľku chodiť bosí v snehu alebo na pár sekúnd ponoriť nohy do potôčika
Nepreceňujte svoje schopnosti a otužujte sa s rozvahou. Po obdobnom tréningu vždy nohy rýchlo osušte, zabaľte do teplých ponožiek a suchých topánok. Pokiaľ vytrváte, odmenou Vám bude tepelný komfort nôh aj pri chladnejších teplotách a celkové zlepšenie imunity.