EKO je OK

Viete prečo sú topánky ekologické? Pretože keď v nich idete pešo, tak nejdete autom.

Možno vás prekvapí, koľko výrobcov barefoot topánok sa zameriava na udržateľný rozvoj... v zásade všetci. V dnešnej dobe je to cool, respektíve, musíte sa minimálne tváriť, že vás budúcnosť planéty ohromne trápi, aby vás nadšení environmentalisti neušliapali pletenými sandálmi.

U nás ekológii a udržateľnosti rozhodne fandíme! Vážne, nehovoríme to len tak, dokonca sme si to dali aj do hodnôt spoločnosti, takže to je nespochybniteľná pravda! Však to poznáte – triedime odpad, veľké zásielky balíme do použitých krabíc, pijeme vodu z kohútika, …, ale hlavne si vyberáme do nášho sortimentu značky, ktoré princípy ekológie a udržateľnosti už dávno zapracovali do svojej výroby.

Ktoré sú to? Otvorte si v hornom menu Značky, na ľubovoľnú kliknite a pravdepodobne sa trafíte. Nebojte, nebudeme vás zdržiavať prechádzaním všetkých, ukážme si radšej nejaké trendy v obuvníctve a k nim konkrétne príklady...

Recyklácia

Aj keď majú väčšinou gumovú podrážku, do žltých kontajnerov na plasty topánky určite nedávajte. Tam patria hlavne PET fľaše. Práve z nich sa potom vyrábajú látky, ktoré v Affenzahn používajú pri výrobe. Šetria tým 20 % spotreby vody, 50 % energie a 60 % emisií škodlivých látok.

Vyslúžilé barefoot topánky nemusíte hádzať ani do kontajnerov na textil. Mimochodom, tam v skutočnosti patria, ak ste ich doteraz nechávali ležať pri smetiaku, než skončili niekde na skládke s 99% ďalších topánok.

Tomu sa snažia zabrániť vo Vivobarefoot svojim ReVivo projektom, kedy si nechávajú od zákazníkov poslať ich staré Vivobarefoot topánky, ktoré kompletne repasujú, vrátia im pôvodný lesk aj funkčnosť, následne ich pošlú naspäť do obehu. Aspoň teda vo Veľkej Británii, u nás si budeme musieť na obdobnú službu ešte nejaký čas počkať. Zato už dnes môžeme zakúpiť modely Vivobarefoot vyrábané nielen z PET fliaš, ale napríklad aj z kukurice, korku, bavlny, merino vlny, kaučuku, konope či parazitujúcich vodných rias.

Upcyklácia

Pokiaľ ste sa ešte nestretli s termínom upcyklácie, nejedná sa o jazdu na bicykli do kopca. Upcyklácia predstavuje vyšší level recyklácie, kedy sa z použitého tovaru vyrobí nejaký nový (veľakrát úplne iný) a s väčšou úžitkovou hodnotou.

Príkladom je napríklad obuv Ahinsa Jeans od českého výrobcu Ahinsa shoes. Vezmete staré džínsy, pošlite ich do jednej moravskej dedinky, dostanú sa na stôl nejakému Strihorukému Edwardovi a ten z nich vykúzli úplne nové barefooty na mieru.

Vegánstvo

Teraz upozornenie pre všetkých vegánov. Uvedomte si prosím, že topánky nie sú na jedenie. Ale chápeme, ide o závažný etický problém a zabíjanie zvierat kvôli obuvníckemu biznisu nie je z pohľadu šetrnosti k prírode a úcte ku všetkým živým bytostiam vôbec správne.

Práve kvôli tomu vôbec spomínaná firma Ahinsa shoes vznikla, keď „Ahinsá“ predstavuje v sanskrte princíp nenásilia. Nedá sa teda čudovať, že sú všetky ich topánky 100% vegánske a etické, aby šírili ďalej myšlienku, že zviera je kamoš, nie žrádlo!

Podobne nájdeme množstvo vegánskych topánok, napríklad sandálov a tenisiek, aj v sortimente nemeckého výrobcu bLIFESTYLE:

Udržateľnosť

Nejde o to, či sa v danej obuvi udržíte na nohách (najmä s patričnou hladinou alkoholu v krvi), ale či nás a naše deti pri súčasnom životnom štýle vôbec nejaká budúcnosť čaká, alebo sa všetci udusíme oxidom uhličitým, utopíme v stúpajúcej hladine mora, prípadne zahynieme inou biednou smrťou, až sa nás príroda rozhodne zbaviť skôr, než zničíme my ju.

Detoxikovať planétu sa snažia v KEEN Footwear tým, že kompletne ustupujú od chemikálií aj ďalších škodlivých látok vo výrobe. Snažia sa finančne aj materiálne pomáhať oblastiam postihnutým prírodnými katastrofami, zároveň nielen prostredníctvom grantov podporujú začleňovanie zástupcov najrôznejších menšín do pracovného procesu, rovnako ako zapojenie dobrovoľníkov.

Dôležitosť komplexnej udržateľnosti si uvedomujú tiež napríklad v bLIFESTYLE. Topánky nechávajú vyrábať v rodinnej firme v Portugalsku, ktorá poskytuje rovnaké pracovné podmienky aj nové príležitosti v miestnom regióne. V nemeckom Sindelfindene má bLIFESTYLE sídlo vybavené vlastným fotovoltaickým systémom a vykurované peletami. Svojim zamestnancom zaručujú dôstojné mzdy a nám do Čiech posielajú otrieskané krabice, aby neplytvali kartónom na nové.

Slow fashion

Pozor, pojem slow fashion (čiže pomalá móda) neznamená, že k vám balíček s topánkami bude putovať tri mesiace. Naopak! U nás zvládame doručenie do druhého dňa, takže môžete veselo objednávať.

Možno vám prídu práve nejaké slow fashion topánky = jednak vyrobené s ohľadom na celý ekosystém, ale hlavne z kvalitných materiálov, takže sa nerozpadnú hneď počas prvej sezóny a vy si nebudete musieť stále dookola objednávať nové.

Také ponúka napríklad Be Lenka. Podporujú lokálnu výrobu na Slovensku a v Českej republike, vysoký dôraz kladú na kvalitu surovín a spracovanie, aby topánky prinášali radosť ešte dlhú dobu. Znižujú množstvo produkovaného odpadu aj uhlíkovú stopu, obdobne sa angažujú aj v rôznych zelených projektoch.

Urobiť krok smerom k udržateľnosti môžete aj vy. Stačí si prestať každú sezónu kupovať lacné topánky (dosť možno vyrábané deťmi či otrokmi, za nedôstojných podmienok a s negatívnym dopadom na prírodu) a radšej namiesto nich zvoliť kvalitné barefooty.

U nás máme takých bosobôt v ponuke tisíce skladom, či už pre dámy, pánov, alebo deti.keď z nich vaše ratolesti postupne vyrastú, schovajte ich pre ďalšie dieťa, alebo pošlite niekomu ďalej, napríklad cez bazárky s detským tovarom či topánkami.

Zároveň dbajte aj na riadnu starostlivosť o topánky, pretože tým násobne predĺžite ich životnosť. S autom tiež jazdíte pravidelne do servisu, aby vám čo najdlhšie fungovalo! Napríklad Saltic k svojim barefootom zaručuje aj opravu vrátane výmeny podošvy.

Keď už nové topánky skutočne potrebujete, hlavne ich nezabudnite kúpiť u nás! Samozrejme pokiaľ stojíte o udržateľný rozvoj e-shopu, ktorému záleží na vás aj planéte. Radi vám vždy poradíme, ktoré topánky vybrať, buď online, alebo osobne na našej predajni v Písku. A možno sa pri tom môžeme pobaviť aj o ekológii a udržateľnosti.

A ešte jedna vec, ktorú môžete urobiť hneď... Snažte sa nakupovať tak, aby ste nám topánky nemuseli posielať späť! Z pohľadu zákazníka je síce parádna vychytávka, že si môžete nechať zaslať viacero topánok na vyskúšanie a potom nám väčšinu z nich vrátiť späť, ale dodatočná doprava topánok stojí nielen peniaze a čas, ale hlavne poškodzuje životné prostredie! Vďaka moc, ak nám ho pomôžete zlepšiť!