Čistenie topánok

Čistenie topánok je dôležitou súčasťou starostlivosti o obuv - pomáha predĺžiť ich životnosť a udržať ich v dobrom stave. Nižšie prinášame prehľad bežných druhov materiálov topánok a odporúčaných foriem čistenia pre každý z nich.

Obsah článku

Šnúrky

Aby bolo čistenie topánok poctivé, najskôr z nich vytiahnite šnúrky, ktoré vyčistíte zvlášť. Pokiaľ to výrobca nedovoľuje či nemáte dostupnú informáciu o zložení šnúrok, radšej sa vyhnite praniu v práčke, aby sa náhodou nezrazili.

Namiesto toho ich umyte ručne v teplej vode s mydlom, pracím práškom či špeciálnym čistiacim prípravkom. Následne nechajte šnúrky pred opätovným zaviazaním do topánok riadne preschnúť. Všeobecne odporúčame čistiť topánky aj šnúrky s dostatočným časovým predstihom pred ich používaním, abyste mali priestor na kvalitnú starostlivosť.

Collonil prípravky na čistenie topánok

Koža

U hladkej kože najľahšie prach a nečistoty odstránite čistou navlhčenou utierkou. Na usadenejšiu špinu môžete využiť čistiaci prostriedok, aplikovaný krúživými pohybmi utierky. Topánky nechajte zaschnúť a vyživte impregnačným tukom.

Semišová koža by nemala prísť do kontaktu s vodou, čistite preto nasucho, abyste nezničili povrchové chĺpky. Na semiš výborne poslúži krepová kefa, ktorou v smere chĺpkov jemne vyčešte nečistoty preč. Pretrvávajúce škvrny môžete skúsiť odstrániť špeciálnou gumou na semiš, na ktorú sa špina pri trení vlasov nabalí.

Pre nubukovú kožu platia obdobné pravidlá ako semiš. Nasucho, s vhodnou kefou na nubuk, zažranejšie nečistoty vygumovať kockou na nubuk.

Na umelú kožu naopak kefu neberte, aby ste koženku príliš nepoškriabali. Lepšie poslúži čistiaca utierka a obyčajná mydlová voda.

Ľudový tip: Mastné fľaky zo semišu môžete dostať detským púdrom. Nasypte ho na škvrnu, nechajte hodinu pôsobiť (nasiakne mastnotu), potom zmeťte kefou. Na mokré škvrny postačí papierová utierka. Na odstránenie mastnoty z umelej kože utrite utierkou s trochou technického benzínu.

Textilné materiály

Topánky z textilných materiálov (textil, plátno, bavlna, ...) môžete čistiť kefkou a vlažnou vodou s trochou pracieho prášku či mydla. Vody stačí malé množstvo, aby z prášku vznikla skôr kašička, tú naneste na kefku a krúživými pohybmi očistite škvrny. Potom opláchnite topánky vodou a nechajte dobre vyschnúť na vzduchu.

Ľudový tip: Aby biele tenisky vydržali čo najdlhšie žiarivo biele, pridávajte do čistiacej zmesi jedlú sódu, na škvrny od soli zase pomôže slabý roztok z bieleho octu.

Syntetické materiály

Syntetické topánky je možné čistiť podobne ako textilné, ale môžu vydržať aj výraznejšie mokré čistenie, prípadne dokonca pranie v práčke, pokiaľ to výrobca povoľuje.

Všeobecne sa pranie obuvi v práčke príliš neodporúča, aj vlažná voda totiž môže rozpustiť niektoré lepidlá spájajúce podrážku so zvyškom topánky. Pokiaľ sa však rozhodnete topánky do práčky predsa len dať, aspoň ich zatvorte do sieťovaného vreca alebo perte s väčšími handrami, aby ste zamedzili prílišnému lietaniu a otĺkaniu obuvi vo vnútri bubna.

Gumové topánky

Gumové topánky vyčistíte najľahšie vlažnou vodou a mydlom, na odstránenie väčších nečistôt a škvŕn môžete vyskúšať biely ocot či špeciálnu čistiacu penu.

Kombinácia materiálov

Pri topánkach, ktoré kombinujú kožu a textil (prípadne iné materiály), vždy postupujte podľa odporúčaní pre dané typy materiálov. Dajte pozor, aby ste textilné časti príliš nenamočili.

Vankúšiky SmellWell

Zásady starostlivosti o topánky

Čistenie topánok pomáha odstrániť špinu a škvrny, avšak komplexná starostlivosť o obuv obnáša ešte vysušenie topánok, ich výživu krémom a ochranu impregnáciou. O topánky sa starajte pravidelne, aby ste ich udržali v skvelej kondícii. Postupujte jemne a s citom, abyste topánky čistením neodreli či inak nepoškodili.

Nezabúdajte ani na vnútro topánok, ktoré môžete osviežiť odstraňovačom zápachu či vonnými vankúšikmi. Odporúčaná starostlivosť pre jednotlivé typy obuvi a materiály sa môže líšiť, preto vždy radšej vychádzajte z návodu od výrobcu.

Zostávajú topánky špinavé aj po čistení?

Pokiaľ nepomohli vyššie uvedené rady ani špeciálne prípravky starostlivosti o obuv, potom už sa zrejme nedá nič lepšie robiť. Pravidelná starostlivosť síce životnosť obuvi výrazne predlžuje, avšak pôvodný lesk starým a ochodeným topánkam nevrátite. Ak už topánky vzhľadom či funkčnosťou nedostačujú, odporúčame sa poobzerať po novom páre.

 

Všetky ošetrujúce prípravky