Možno ste z minulého článku presvedčení, že vziať na výlet barefoot obuv bude prospešnejšie ako turistickú obuv. Otázkou však zostáva, ako vybrať turistické topánky?
Obsah článku
Spoľahlivé topánky
Ako prvé sa hodí si vyjasniť, na čo vlastne topánky potrebujete? Na hodinovú prechádzku lesom poslúži dobre viac-menej čokoľvek, ale na dlhšej túre sa potrebujete spoľahnúť na kvalitné obutie.
Hodí sa vopred zvážiť, čo nás čaká:
- Výlet s ťažkým batohom, alebo naľahko?
- Niekoľko dní mimo civilizácie, alebo len kratší výstup?
- Hrozí mokro a dážď, alebo prejdeme suchou nohou?
- Je terén skôr tvrdý a klzký, alebo mäkký a stabilný?
Nech čokoľvek z uvedeného, kľúčové je, aby vás topánky uprostred trasy akokoľvek nesklamali, ale zároveň ste zbytočne nešli s kanónom na vrabce. Aj preto, že kvalita často znamená vyššiu investíciu a je zbytočné preplácať za to, čo nevyužijete. Na druhú stranu ďaleko drahšie môže vyjsť podcenenie situácie a výlet v nekvalitných topánkach, v ktorých budú vaše nohy trpieť.
S veľkým nákladom na chrbte vážite o mnoho kíl navyše. Vôbec netvrdíme, že potrebujete čo najhrubšiu podrážku, ale rozhodne musí byť z kvalitných materiálov, aby opakované dopady váhy uniesla. Tým skôr, ak mierite do divočiny, kde za zničené topánky nezoženiete náhradu.
Do mokra určite siahnite minimálne po topánkach s membránou. Tá zabraňuje prepúšťaniu kvapôčok vody dovnútra, ale naopak odvádza vodnú paru zo spotených nôh von. Pred vodou ešte lepšie chránia celokožené topánky s minimom švov.
Na klzké povrchy oceníte výrazne členitú vzorku protišmykovej podrážky. Po obvode a hlavne v špičke topánky potom príde vhod gumová ochrana proti okopu, ktorá bráni nielen pred manuálnym poškodením, ale aj pred mokrom.
Pohodlné topánky
Či vyrážate na krátky výlet, alebo dlhú túru, v akýchkoľvek topánkach by ste sa mali cítiť príjemne pohodlne. Barefoot topánky dávajú prstom v špičke dostatok priestoru, čo okrem slobody prináša aj potrebnú stabilitu.
Všeobecne potrebujete, aby vám topánky rozmerovo sedeli na nohu. Berte do úvahy ako hrúbku ponožiek, tak napuchnuté chodidlá po celodennom šliapaní. Radšej si ešte raz starostlivo premerajte chodidlo a k uvedenej hodnote pridajte nadmerok 1 cm.
Ďalším aspektom pohodlia je vedľa vnútorného prevedenia topánky aj jej celková váha. Zo začiatku vám to možno nepríde, ale so stúpajúcim množstvom ušľpaných krokov je topánka na nohe čoraz viac tažšia. Čím ľahší model, tým príjemnejšie sa vám koncom dňa bude zdvíhať noha.
Náhradné topánky
Na dlhšie výlety by ste so sebou mali pribaliť aj náhradnú obuv, ktorú obujete počas zastávok, aby sa noha uvoľnila a oddýchla si od uzavretia v obmedzenom priestore.
Záleží na vašich preferenciách, či to budú sandále, šľapky alebo napríklad ponožkotopánky. My máme v obľube práve ponožkotopánky, ktoré ľahko zrolujete do vrecka, je možné sa v nich prípadne aj kúpať a relatívne rýchlo opäť uschnú.
Kontrola a starostlivosť
Zaobstarali ste si nové topánky, vyskúšali ste ich a ste spokojní? Než vyjdete na túru, mali by ste poriadne preveriť, či zvládnu požadovanú záťaž. Rozchodte obuv na kratších úsekoch, aby ste mali istotu, že nikde netlačia.
Pokiaľ už turistické topánky nejakú dobu ležia vo vašom botníku, starostlivo skontrolujte ich stav. Keď sa vám zdá, že hrozí ich rozpadnutie, radšej kúpte nové. Vylepšíte tým aj funkčné vlastnosti vašej obuvi.
Na udržanie čo najlepšieho stavu nezabúdajte na dôkladnú starostlivosť. Okamžite po príchode (alebo aj priebežne počas prestávok) topánky nechajte vetrať a poriadne ich vysušte. Podľa materiálu topánky vyčistite a následne aj vyživte vhodným prostriedkom. Nakoniec (ale aj pred prvým použitím) ich ochráňte impregnáciou, čím zvýšite ich odolnosť nielen proti vode.