Dokážete si predstaviť, že by ste prišli o zrak? Alebo sluch? Asi by to znamenalo citeľný zásah do nášho života. Ale zbaviť sa hmatu nám očividne vôbec nevadí! Inak by sme totiž nenosili bežnú obuv, v ktorej cez silnú podrážku absolútne nemáme šancu chodidlami poriadne vnímať.
Svet tvoria informácie a tie k nám prúdia všetkými smermi. Ľudia sa však rozhodli jeden z nich ignorovať, ten spodný, kontakt so zemou, po ktorej chodíme. A potom sa čudujeme, že naše telo, ochudobnené o prílev cenných signálov, prestáva správne fungovať.
Prirodzene funkčné bosé nohy
"Ľudská noha je majstrovské dielo," hovorieval už Leonardo Da Vinci. Skladá sa z 26 kostí, 33 kĺbov, obopína ich 19 svalov a 107 väzov. Tie nadväzujú na zvyšok stabilizačného systému a tvoria jeden komplexný a prepojený celok. Nesprávne fungovanie chodidla teda rozhadzuje zvyšok tela, od kolien a bedrových kĺbov cez bedrá a chrbticu až po ramená a šiju.
Samotné chodidlo obsahuje tisíce receptorov na citlivé a presné vnímanie podnetov. Pri stimulácii týchto nervov prechádza informácia cez centrálnu nervovú sústavu až do mozgu. Vďaka tomu je človek schopný presne a správne riadiť pohyb a držanie tela.
Chôdza naboso vedie k prispôsobeniu terénu, a to nielen tým, aké svalové skupiny zapájame a ako obozretne našľapujeme. Vďaka svojej vysokej flexibilite sa chodidlo prirodzene ohýba okolo všetkých nerovností a udržuje celkovú stabilitu.
Pružnosť nohy ovplyvňuje nožná klenba, ktorá pri pohybe plní funkciu tlmiča a absorbuje nárazy. Propriorecepciou dochádza k zachyteniu vibrácií, ktoré vychádzajú z došľapu nohy na zem. Bosá noha tým získava cennú spätnú väzbu a všetky jej časti aktívne plnia svoj účel.
Ak teda zhrnieme prínosy chodenia naboso, vymenovali sme tieto:
- Citlivé vnímanie podnetov
- Prispôsobovanie sa terénu
- Aktívna práca celého aparátu
Potrebujete odpružené topánky?
Výrobcovia topánok sa predháňajú, kto vyrobí odpruženejšie topánky s mäkšou penou pre aktívnejšie tlmenie nárazov, aby sme sa aj pri behu cítili ako v bavlnke. V takých sa možno skvele skáče na basketbalový kôš, ale zverením všetkých funkcií topánkam, nechávame vlastné telo zaháľať.
Predstavte si, že všade jazdíte autom, na elektrickej kolobežke či inom prostriedku, pri ktorom sa len pasívne veziete. Potom prídete domov a rozvalíte sa na gauč. V akom stave myslíte, že budú o pár mesiacov či rokov vaše svaly? Obdobne zaháľajú, keď zveríte ich činnosť topánkam. Iste, ušetrenie práce znie lákavo, veď prináša príjemný zážitok! Lenže krátkodobé pohodlie môže byť vykúpené neskorším dlhodobým nepohodlím v podobe slabého tela.
Asi každý chápe, že na zachovanie zdravej kondície sa musí udržiavať aktívny životný štýl. Áno, tréning síce bolí, ale odmenou vám je okrem dobrého pocitu aj nárast sily a výkonnosti. Navyše nemusíte rovno behať ultramaratóny, obvykle stačí základný, ale pravidelný pohyb. Práve tak vás nikto nenúti chodiť mestom úplne naboso, ale znížiť výšku podrážky určite prospeje.
Škodí chôdza po tvrdom povrchu zdravia?
Iste vás napadne, že noha pri dopade na dláždený chodník či asfaltovú ulicu zažíva oveľa tvrdšie nárazy. Máte pravdu, ale to ešte nutne neznamená zlú vec. Pevné podlažie, v porovnaní s prírodným reliéfom, iba odovzdáva nohe iné vibrácie. Pokiaľ tieto vibrácie neutlmí podrážka, telo automaticky zareaguje správnym spôsobom a prispôsobí povrchu štýl chôdze, aby sa vyhlo bolesti. Žiadny problém teda nevzniká, snáď jedine ten, že v porovnaní s náročnosťou pohybu napríklad v lese či v piesku nám stačí vyvíjať oveľa menšie úsilie.
Čo predchádza podvrtnutému členku?
Keď už spomíname les, obvykle plný hrboľatých koreňov, pevné topánky vám v ňom preukážu medvediu službu. Prečo? Zafixovaná noha v neohybnej topánke so silnou podrážkou nemá šancu reagovať na všetky nerovnosti okolitého prostredia. Pri došliapnutí na koreň či kameň sa teda, namiesto prirodzeného prispôsobeniu bosej nohy jeho tvaru, celá topánka zvezie na stranu a všetku energiu schytá členok, ktorý sa musí neprirodzene vychýliť, aby zabránil nežiaducemu pádu.
Pri extrémnom preťažení dochádza k jeho podvrtnutiu, kedy okamžite zistíte, že je niečo zle. Keď sa ale bolesť z postupného opotrebovávania kĺbov dostaví až oveľa neskôr, skôr si ju väčšina ľudí spojí so starnutím tela, než s nosením nevhodnej obuvi.
Flexibilné topánky s tenkou podrážkou
Kde bežná obuv zlyháva, tam naopak vynikajú barefoot topánky.
- Tenká podrážka umožňuje lepší prenos informácií medzi chodidlom a povrchom. Spravidla sa jej hrúbka pohybuje okolo 3 mm, čo je dostatok na zachovanie ochrany pred prerazením, ale zároveň stále umožňuje potrebné vnímanie podnetov, aktívne zapája pohybový aparát a napomáha termoregulácii.
- Ohybnosť podrážky vo všetkých smeroch zaisťuje ako prispôsobenie chodidla nerovnému terénu, tak aj chápaniu sa (= snaženie sa niečo uchopiť) prstami nôh. Kde majú prsty aj chodidlá nôh priestor na zapojenie, tam prirodzene dochádza k zlepšeniu stability bez toho, aby tým trpeli ostatné časti tela.
Bosé topánky teda zachovávajú potrebné vlastnosti pre zdravý pohyb, ale zároveň s nimi môžete vyraziť do mesta, do spoločnosti, na výlet, skrátka kamkoľvek, kam sa vám nechce úplne naboso. Barefooty zároveň predstavujú ideálnu voľbu pre deti, aby aj v prvých topánočkách prirodzene pokračovali v zdravých návykoch naučených z bosého chodenia.
Avšak akékoľvek zlozvyky možno s trochou snahy postupne odnaučiť, a preto pre ženy i mužov ktoréhokoľvek veku odporúčame prechod z bežných topánok na bosé topánky. Na našom e-shope máme všetky skladom a keď včas objednáte, prídu vám už druhý deň. Ak stále váhate, ktoré zvoliť, mrknite na naše porovnávacie recenzie alebo sa nás opýtajte osobne.