Nebojte, „valgózny“ nie je žiadne vulgárne slovo, znamená „vychýlený z normálnej polohy dovnútra“. Teda jednoducho slovensky „vbočený členok“, kedy máte nohy do X. Jeho vznik a prevenciu vám priblížime v spolupráci s fyzioterapeutkou Romanou Cihlářovou:
Krivé nožičky u detí
Do 6 mesiacov majú bábätká nožičky ako úchopový orgán, podobne ako ručičky. Túto funkciu s postavením strácajú, ale po zvyšok života sa hodí ju priebežne simulovať bosou chôdzou po rôznom povrchu, ako napríklad po balančných kameňoch, úzkych kladinách, senzomotorických kobercoch apod.
Správny vývoj nôh, ktorý sme podrobnejšie rozoberali v minulom článku, súvisí s kvalitou celkového psychomotorického vývoja. Nesmieme u dieťaťa vynechávať žiadnu fázu, preto zostaňme pri lezení tak dlho, ako to len pôjde, bábätko k nemu podnecujme. Dohliadnime pri tom súmernosť pohybov, pokojne dieťatko nastavme na druhú stranu, aby posilňovalo obe strany rovnomerne.
Po postavení sa majú fyziologicky deti najskôr nohy do O a plochú nohu s tukovým vankúšom. Postupnou vzpriamenou chôdzou idú nohy viac do X a do vbočenia členkov. Vždy záleží na miere, do 15 ° je to prirodzené a okolo 5-6 rokov sa taká výchylka zrovná.
U začínajúcich chodcov preto valgózny členok neriešime, necháme ich trénovať chôdzu úplne naboso. Neskôr potom vyberáme capačky a ďalšie nejmäkšie možné topánky, ktoré nohu ochránia, ale neobmedzia jej pohyb. Predsa nemá topánka ovládať dieťa, ale dieťa topánku.
Výnimku tvoria hypermobilné deti, ktoré majú voľnejšie väzivo (tzv. laxicita väziva). Tým sa prepadnuté členky nezrovnajú, ale rúcajú. Tieto individuálne prípady je potrebné konzultovať s odborníkmi, postačí to však riešiť až keď dieťa prestane aktívne liezť a začne u neho prevažovať chôdza.
Pri vyššom stupni valgozity a nohách do X sa jedná o hyperpronačný syndróm, kedy kolabuje celá dolná končatina. To potom súvisí nielen s nohou samotnou, ale aj s oblasťou panvy a so stavom trupu, kedy je potrebné posilniť brucho aj celkovo stred tela.
Podobný signál pre celkové spevnenie tela môže byť, keď dieťa v sede klenbu má, ale po zaťažení na zadných sa mu zrúti. Je pozitívne, že dieťa klenbu v určitej pozícii má, iba musí zapracovať na strede tela, čo najviac sa pohybovať. Podporujme ho v aktívnom lezení, pohybe vo vode i v prírode.
Spevnenie kostí
Do prvých krôčikov bábätiek vôbec nezasahujme (ani ťahaním za ruky či chodítka). Počkajme minimálne polrok, aby sme videli, aký spôsob pohybu si prirodzene vytvoria. Ak sa ukáže, že je nesprávny, až potom ho môžeme začať korigovať správnym smerom. Na druhú stranu nesmieme čakať tak dlho, aby si dieťa osvojilo zbytočný návyk. Pohybové vzorce potrebujeme u detí včas nastaviť, aby došlo k napraveniu členkov ešte v predškolskom veku.
V 6 rokoch, súbežne s výmenou chrupu, deťom osifikujú (tvrdnú) kosti. Pokiaľ má dieťa v tom čase stále valgózny členok, väzivo pri pätovej kosti zatvrdne a kosti predkolenia naň potom trvalo nadväzujú v zlom uhle. Zosifikovanú kosť už nemožno zmeniť, a tak je dieťa viac náchylné k úrazom, výronom členka a pod.
Preto sa pri valgóznych členkoch odporúčajú pevnejšie päty alebo vložky, ktoré pomáhajú udržať nohy v správnom uhle. Aj také nohy sa však hodí dať do širokých topánok s mäkkou podrážkou a nulovým dropom, aby nedochádzalo k ďalším deformitám nohy. Pasívna korekcia vložkou síce rieši, aby sa členok ďalej nevyvíjal zlým smerom, ale už neberie ohľad na stav zvyšku tela. To treba paralelne posilňovať, najmä v oblasti brucha a vyšších partií.
Celkovo možno odporučiť, aby sme bosej nohe umožnili prirodzene posilňovať sa aktívnym zapojením a nespoliehali sa výhradne na „barličky“ v podobe tvarovaných vložiek. U topánok sa vyhnime najmä úzkej špičke, podpätkom a podpore pozdĺžnej priečnej klenby (bez predchádzajúcej diagnostiky), naopak najmä deťom, ale i dospelým ženám a mužom v mnohých ohľadoch prospeje nosenie barefoot obuvi.