Prvé topánky

Kedy dať dieťaťu prvé topánočky? Aké typy existujú a čím sa líšia? Prečo sú prvé topánočky dôležité? Aké sú obľúbené značky a ktoré prvé topánočky vybrať? Zhŕňame tipy pre rodičov čerstvých chodcov.

Obsah článku

Vývoj detskej nohy

Podľa údajov z FYZIOkliniky s.r.o. sa cez 90 % detí rodí so zdravými nohami, ale pri nástupe do prvej triedy trpí deformitami nôh už viac ako 95 % detí! Za tento dramatický obrat k horšiemu môžu najmä nevhodné prvé topánočky a ponožky.

Pokiaľ chcete zachovať deťom zdravé chodidlá, odporúčame nasledujúce kroky:

  • prečítajte si článok o prirodzenom vývoji chodidla od fyzioterapeutky Romany Cihlářovej
  • nechávajte od narodenia až do školského veku deti čo najviac chodiť naboso (kedykoľvek to prostredie umožňuje)
  • pri výbere prvých topánok sa riaďte nižšie uvedenými radami

Kedy obstarať prvé topánočky

Na otázku „Kedy dať dieťaťu prvé topánočky?“ neexistuje odpoveď vo forme konkrétneho veku, pretože každé dieťa sa vyvíja inou rýchlosťou. Všeobecne však platí, že prvé topánočky má zmysel kupovať až potom, keď dieťa samostatne chodí priestorom a pohyb na zadných tvorí prevládajúcu časť jeho dňa.

Aj v takej chvíli majte na pamäti, že topánky slúžia primárne na ochranu chodidiel. Pokiaľ detskej nôžke nehrozí nebezpečenstvo poranenia či zásadného prechladnutia, nechávajte deti aj v tomto veku behať naboso či v dostatočne širokých protišmykových ponožkách.

„Vo svojom okolí určite nájdete chladnejšiu, hladkú plávajúcu podlahu, chladnú dlažbu alebo teplejší, mäkký koberec. V lete dbajte na to, aby deti chodili bosou nohou po trávniku, kamienkoch, v piesku, brodili sa vo vode, chodili po klzkom či hrubom povrchu,“ radí odborníci z FYZIOkliniky.

Bosé nohy, stimulácia chodidiel, Stapelstein

Ako vybrať prvé topánky

Každému výberu topánok by malo najskôr predchádzať starostlivé meranie nohy. Obkreslite detskú nôžku na papier a potom zmerajte dĺžku aj šírku v najširšej časti. K nameraným hodnotám pripočítajte nadmerok 10-12 mm (respektíve pre úplne prvé topánočky 5-9 mm, aby bábätká nezakopávali o špičky), aby deti mali v topánke dostatok priestoru na chôdzu aj rast nohy.

Vlastnosti prvých topánok

„Keď dáme dieťaťu na nohu pevnú topánku, vyradíme z funkcie svalové skupiny, ktoré sa podieľajú na tvorbe nožnej klenby,“ zhodujú sa experti zo zlínskej podiatrickej poradne Pro zdravé nohy. Detská topánka by preto podľa nich mala mať dostatočne flexibilnú podošvu a zodpovedať prirodzenému tvaru nohy.

Topánočky odporúčajú striedať a voliť správny typ obuvi pre každú aktivitu. Ostro sa vymedzujú proti topánkam s podpätkom, ktoré vychyľujú ťažisko. Deťom v batoľacom veku radia chodiť naboso na mäkkom povrchu (koberec s vysokým vlasom, pružná podložka), aby sa noha uvoľnila a svaly precvičili.

Rôzne typy prvých topánočiek

Pri výbere topánočiek pre začínajúcich chodcov narazíte najmä na tieto kategórie:

  • capačky – mäkké celokožené topánočky, ktoré nemajú odolnú podrážku, a tak sa odporúčajú ako prezuvky do vnútorných priestorov
  • prvé topánky – obdoba capačikov, avšak s odolnejšou podrážkou, umožňujúca vonkajšie použitie
  • papuče – oproti capačikom konštrukciou aj podrážkou ľahko pevnejšie topánky na doma
  • detské topánky – topánky pre začínajúcich chodcov môžu byť najrôznejších typov, od topánok pre staršie deti sa odlišujú nižšou veľkosťou (najčastejšie 18-22)

Odhad miesta v topánke bez náležitého merania

Časté omyly v spoločnosti

Dávajte si pozor na časté chyby, ktoré môžu brániť zdravému vývoju detskej nohy:

  • Obúvanie topánok do kočíka – dieťa v kočiari nechodí, teda nepotrebuje žiadnu obuv. Malé topánočky možno vyzerajú roztomilo, avšak zásadným spôsobom obmedzujú voľný pohyb a rast nohy. To isté platí aj pre plazenie, keď dieťa v topánkách (aj mäkkých capačikoch) používa kĺby aj prsty vplyvom prekážajúcej obuvi inak, než by to robilo prirodzene naboso.
  • Overenie veľkosti stlačením špičky topánky či strčením prsta za pätu - na oboje môže dieťa zareagovať pokrčením prstov, čo môže vyvolať falošný dojem priestoru aj pri tesných topánkach. Preto radšej premerajte veľkosť bosej nohy mimo topánky, potom porovnajte s udávanými vnútornými rozmermi topánky.
  • Používanie chodítok a ťahanie za ruky - dieťa s takouto formou opory neposilňuje prirodzene telo a navyká si na chôdzu s asistenciou. Nesnažte sa pohyb po dvoch uponáhľať, všetko príde prirodzene v pravý čas. Najlepšie do vývoja chôdze dieťaťa vôbec ničím nezasahujte.
  • Nechanie výberu na dieťati - malé dieťa nevie, aké topánky potrebuje. Nedokáže objektívne posúdiť, či mu dobre sedia, naopak môže tvrdohlavo presadzovať výber vzhľadovo atraktívnych topánok, ktoré mu však vôbec nevyhovujú rozmerovo.
  • Odporúčanie pevných topánok - pevný opätok fixuje pätu v správnej pozícii a bráni zošliapávaniu topánok, čo využijú najmä deti so zdravotnými problémami (napr. valgóznym členkom). Pre zdravé pohybové vzorce je zásadné pevné uchytenie nohy v členku (preto sa do škôlky nosia zatvorené papuče a nie šľapky). Ani jedno však nesmieme zamieňať s požiadavkou na pevnú obuv, pretože tá by naopak mala byť čo najviac flexibilná, aby umožňovala správnu techniku chôdze a fungovania svalov.

Kde kúpiť prvé topánky

Ak si chcete ušetriť návštevu kamennej predajne s netrpezlivým dieťaťom, odporúčame objednať prvé topánky online s doručením do druhého dňa, vyskúšaním v pohodlí domova a ľahkým vrátením nepadnúcich kusov späť.

U nás na Little Shoes sa špecializujeme na detskú obuv. Všetky topánky starostlivo premeriavame a pre lepšiu orientáciu v sortimente zostavujeme podrobné porovnávacie recenzie. Ponúkame široký výber zdravých barefoot topánok pre prirodzený rozvoj detskej nohy.

Obľúbené značky prvých topánočiek

Pri výbere capačikov a prvých topánočiek najviac zákazníkov siaha po značkách:

Prvé topánky Bobux

Rady pre prvé krôčiky

Ak chcete pomôcť dieťaťu v prvých krôčikoch, vyskúšajte nasledujúce tipy od fyzioterapeutky Karen Mayes:

  1. Od narodenia pokladajte bdelé bábätko na bruško, aby posilňovalo krčné svaly a dokázalo samostatne udržať hlavu.
  2. Na zlepšenie priestorového vnímania vytvorte okolo dieťaťa podnetné prostredie, ktoré bude môcť skúmať.
  3. Na otáčanie a následné posadenie či plazenie potrebuje dieťa silné vnútorné svaly, takže ho nechajte sa voľne pohybovať, kedykoľvek to prostredie umožňuje, aby čo najviac trénovalo.
  4. Motivujte batoľa položením obľúbených hračiek na gauč, aby sa za nimi skúšalo dostať do kľaku a následne aj stoja pri nábytku. Doprajte mu čas a dostatok povzbudenia.
  5. Na trénovanie chôdze pripravte bosému dieťaťu mäkké prostredie (koberec, podložka), nebojte sa ho nechať padať na zadok aj samostatne vstávať, jedná sa o prirodzený proces učenia.
  6. Pokiaľ chcete ponúknuť dieťaťu podporu v prvých krôčikoch, istite ho ľahko za bokmi, nie za ruky, kde by dochádzalo k prenosu váhy do hornej časti tela.
  7. Pre zlepšenie samostatnej priestorovej chôdze si môžete s druhým dospelým dieťa „posielať“. Zo začiatku na vzdialenosť 1-2 krokov, neskôr skúste priestor medzi Vami predlžovať.
  8. Až dôjde na kupovanie prvých topánočiek, starostlivo zmerajte nohu a kúpte také prvé topánky, ktoré sú v súlade s prirodzeným rozvojom detskej nohy. Nebojte sa siahnuť po barefoot topánkach, ktoré spĺňajú požadované parametre.

Ako sa starať o topánky

Malé deti často zakopávajú, padajú, vrážajú do predmetov , ... Aby ste predĺžili životnosť detskej obuvi, používajte ošetrujúce prípravky. Topánky vždy starostlivo vysušte, vyčistite čističom, vyživte krémom a ochráňte impregnáciou.

Kedy vymeniť prvé topánky

Záleží na tom, ako rýchlo rastie deťom noha, preto dieťaťu pravidelne premeriavajte veľkosť chodidla, strážte dĺžku aj šírku. Minimálny nadmerok v topánke pre plnohodnotné odvinutie kroku by mal byť 4-5 mm, takže sa po prekročení tejto hranice poobzerajte po nových topánkach.

Meranie nohy Meradlom Plus12

Batoľatá obvykle za rok prestriedajú zhruba 3 veľkosti topánok, predškoláci 2 a školáci 1-2 ročne. Každé dieťa má originálny tvar nohy, takže neodporúčame prešliapané topánky dediť. Impulzom na okamžitú výmenu by okrem malej topánky malo byť aj akékoľvek obmedzenie správnej funkčnosti či zničenia.

Záverečné zhrnutie

Deti nechávajte čo najdlhšie behať naboso, prvé topánky im kúpte, až keď trávia väčšinu času samostatnou chôdzou v priestore. Pri výbere topánok dbajte na ich flexibilitu a dostatok priestoru v špičke, všeobecne sa hodí poobzerať po barefoot topánkach, ktoré rešpektujú prirodzený vývoj chodidla.

Pred kúpou prvých topánočiek dieťaťu premerajte nohu a potom vyberajte z dostupných veľkostí. Aby ste si ušetrili ťahanie bábätka do kamennej predajne, kúpte topánočky online. Na Little Shoes nájdete všetky capačky aj prvé topánky skladom, s doručením do druhého dňa a možnosťou ľahkého vrátenia.

 

Výber prvých topánok