Ako na zdravý vývoj nohy od prvých mesiacov až do smrti? Prehľad odborných odporúčaní sme pre vás prichystali v spolupráci s fyzioterapeutkou Romanou Cihlářovou:
Obsah článku
Prvé krôčiky
Keď vaše bábätko začína liezť, mali by ste ho nechať naboso. Nebojte sa chladu, studená nožička ešte neznamená zimu. Pokiaľ nemáte podlahu ako ľad, postačí kontrolovať farbu pokožky a prekrvenie nôžky.
Detské chodidlo potrebuje vnímať nielen materiál a štruktúru povrchu, ale aj jeho teplotu, čo napomáha uchovaniu vnemov. V úzkej ponožke alebo v capačikoch, stráca noha priame podnety z okolia. Tiež nepozorujete svet cez závoj alebo nechodíte so šatkou cez oči, takže preč s nežiaducim obmedzením!
Ak sa vám zdá, že fáza lezenia trvá dlho, nepanikárte, na posilnenie chrbta a psychomotorický vývoj dieťaťa je to jedine dobre. Hlavne nekupujte pavúka ani bábätko neťahajte za ruky! Pavúk (chodítko) = škodítko, obdobne aj opory typu detský kočiar. Len nech sa dieťa prirodzene dvíha pri nábytku a potom rozchodí do priestoru úplne samostatne, nie je kam sa ponáhľať.
Prvé topánočky
Topánky nám slúžia predovšetkým ako ochrana pred poranením a prechladnutím, rozhodne nesmie nohu obmedzovať vo vývoji a funkčnosti, nie to ešte spôsobiť deformity. Kde prechladnutiu a poraneniu nehrozí, tam sa oplatí v maximálnej možnej miere chodiť naboso. Ideálny čas na zaobstarávanie prvých topánok je po pár mesiacoch samostatnej chôdze, do tej doby vydržte pri capačikoch.
Pri výbere topánočiek sa sústreďte na dĺžku a šírku. Noha pri dopade expanduje, a preto deti aj dospelý potrebujú v topánke nadmerok (voľný priestor v špičke). U detí nechávajte nadmerok väčší (pri prvých topánkach 6-8 mm, pri aktívnych chodcoch 10-12 mm), aby ste získali priestor pre rast nohy.
V šírke rezervu nepotrebujeme. Keď sa topánka iba dotýka mäkkých tkanív, k deformácii chodidla nedochádza. Rozhodne však obuv nesmie meniť pozíciu nohy ani spôsobovať otlaky. V päte a cez priehlavok by mala topánka sedieť pevne, noha v nej nesmie plávať.
Pokiaľ má dieťa tendenciu k valgozite (vbočeniu) členkov, je potrebné to riešiť opätkom. Aj to však stačí až vo veku od dvoch rokov, prvé krôčiky nechať skutočne s minimálnym obmedzením.
Medzi 6-8 rokom osifikujú kosti a vznikajú ťažko meniteľné pohybové vzorce. Preto treba do tohto veku udržať dieťa čo najviac barefoot. Neskôr už deformity vznikajú pomalšie a sú ľahšie vratné.
Topánky pre teenagerov
Predchádzajúci odsek neznamená, že tínedžeri môžu bosé topánky opustiť a prejsť na konvenčnú obuv. Naopak, mali by ste sa zamerať na psychologickú stránku obúvania. Dospievajúci chcú vyzerať dobre v kolektíve rovesníkov a nosiť obuv, ktorá sa im bude páčiť.
Než by ste ich nútili do bosých topánok so širokou špičkou, nájdite kompromis v podobe ľahko užších barefootov, ktoré na prvý pohľad nerozoznáte od bežných tenisiek. Radšej mäkké a pohodlné topánky, než tie konfekčné s podpätkom alebo zlým tvarom špičky. Ostatne ani samotní tínedžeri, vychovaní na pohodlí barefoot, nebudú z prechodu do tvrdých a úzkych topánok príliš nadšení.
Pokiaľ teda dieťa túži po barefootových topánkach, ktorým ale nejaký milimeter do šírky chýba, buďte zhovievaví. Lepšie je od zdravých topánok úplne neodradiť.
Topánky pre dospelých
S podobnou filozofiou by ste mali pristupovať aj sami k sebe. Niektorí dospelí mali to šťastie, že mohli v detstve behať naboso, takže si vypestovali zdravé základy. Nosenie bežných topánok sa však odvtedy na stave ich chodidiel do určitej miery podpísalo.
Zdravá a správne zaťažená noha nemá otlaky, ktoré obvykle pochádzajú z podpätku či zvýšenej špičky, ani prepadnutú klenbu vplyvom úzkej topánky. U deformít chodidla stále platí, že možno nevyzerajú pekne, ale pokiaľ noha dobre funguje a prekrvuje sa, nemusí ani napríklad vbočený palec pôsobiť výraznú bolesť.
Pokiaľ však noha aktívne nefunguje, najmenšia odchýlka môže znamenať utrpenie. Ortopedické vložky možno pomôžu uľaviť, ale aj tie sa vám budú oveľa lepšie nosiť vo funkčných barefoot topánkach, než by ste ich vtlačili do bežných tenisiek či poltopánok.
Regeneračné pomôcky
Nie vždy sa dá stláčaniu prstov v topánke vyhnúť. Na slávnostné príležitosti možno ešte nejakú štýlovú barefoot obuv zoženiete, avšak korčule, tretry, kopačky, lezecké topánky, cyklistické nášľapy a ďalšie špeciálne topánky vašim prstom priestor nedoprajú. V takej chvíli je zásadné, aby ste po vyzutí kompenzovali záťaž vhodným cvičením a pomôckami.
Funkciu nohy podporuje najmä rozťahovanie prstov a stimulácia plôšok. Adjustačné ponožky s oddeľovačmi či silikónové korektory vytvoria medzi prstami priestor, čím zaistia ich správne postavenie. Senzomotorické koberce napodobňujúce prírodný terén, drevené terapeutické dosky s výčnelkami či masážne loptičky zase stimulujú nervové zakončenia v chodidle, a tým ho aj náležite prekrvujú.
Všeobecne platí pravidlo, aby ste čo najviac chodili úplne naboso. Pokiaľ to ročné obdobie a povrch dovoľujú, tak aj vonku, kde je členitý terén bosá noha prirodzene trénuje a získava množstvo rozličných impulzov.
Vo zvyšku prípadov, a to aj do mesta, plného rôznych povrchov a nerovností, obujte barefoot topánky. Či už detské, dámske alebo pánske, oplatí sa preferovať prirodzený rozvoj nohy pred nosením značkovej módnej obuvi, ktorá na naše zdravotné potreby trestuhodne zabúda.