Ploché nohy

Čo sú to ploché nohy? Ako ich spoznáme? Ako vznikajú? Čím im môžeme predchádzať? Idú ploché nohy a barefoot obuv dohromady? Prinášame súhrn základných poznatkov:

Obsah článku

Čo sú ploché nohy?

Zjednodušene povedané je plochá noha taká, ktorej celá spodná časť chodidla sa pri bežnom stoji dotýka povrchu.

Ako spoznať ploché nohy?

Najľahšie sa ploché nohy odhalia z odtlačku chodidla. V hrubej podobe sa objaví napríklad pri došliapnutí mokrého chodidla na podlahu, pri chôdzi naboso po piesočnatej pláži, v mäkkej hline či bahne. Najpresnejší výsledok Vám poskytne podoskopické vyšetrenie.

Stopy chodidla, plochá noha

Zatiaľ čo šírka stopy uprostred nohy dosahuje pri zdravej nohe zhruba polovicu jej maximálnej šírky, tak pri plochej nohe zostáva stopa od päty až po prsty zhruba rovnako široká. Keď naopak uprostred chodidla odtlačok takmer či úplne mizne, jedná sa o známku vysokého priehlavku, ktorý tiež nie je zdravý.

Vznik plochých nôh

Plochá noha vzniká oslabením alebo úplným zrútením nožnej klenby. Určitú úlohu môže hrať genetika, avšak najčastejšie ploché nohy spôsobuje nosenie nevhodnej obuvi (najmä úzkych topánok a vysokých podpätkov), zlý štýl chôdze (dlhé, rýchle kroky a dupanie na päty), celodenné státie pri zamestnaní, zranenie, nadváha a podobne.

Veľakrát sa stáva, že ľudia nemajú ploché nohy, ale iba vbočený členok, kvôli ktorému zle rozkladajú váhu. Keď potom taký členok zrovnajú do jednej osi s celou nohou, zrazu sa zdanlivo stratená klenba opäť vynorí.

Ako vyliečiť ploché nohy?

Našťastie väčšinu vyššie uvedených faktorov môžeme ovplyvniť. U malých detí už od prvých topánočiek predchádzať vytvoreniu škodlivých pohybových vzorcov, u dospelých potom postupným tréningom navrátiť klenbe pôvodnú silu a funkciu.

To za nás však neurobia ani na mieru zhotovené ortopedické vložky do topánok. Tie klenbu síce efektívne podopierajú, čo iste uľaví od bolesti a dostane nohu do lepšej východiskovej pozície, avšak pasívna barlička nenúti svaly aktívne fungovať a prirodzene tak klenbu spevňovať. Jediným zaručeným prostriedkom na zlepšenie je teda prirodzené precvičovanie svalov v nohe.

Cviky na ploché nohy

V prvom rade pomôže čo najväčšie množstvo chôdze naboso. Vyzujte si topánky všade tam, kde to prostredie umožňuje. Doma na koberci, na záhrade v tráve, na piesočnatej pláži, … najmä malým deťom nedávajte topánky, pokiaľ to nie je nutné (pozor tiež na príliš tesné ponožky). Stimulovať nervy v chodidlách nôh môžeme aj obyčajným hladením. Pripomenieme tak mozgu, že má svaly, ktoré má používať.

Masážna loptička, cvičenie nohy

Práve mozog si potrebuje uložiť správne pohybové vzory, ktoré načerpáte napríklad cez bosú chôdzu po guľatej kláde. Ďalej môžete skúsiť zatínanie nohy „v päsť“, následné uvoľňovanie a čo najväčšie rozťahovanie prstov do strán. Pomôcť prebudiť ochabnuté svaly môže aj pozvoľné krúženie členka.

Topánky na ploché nohy

Pozitívne účinky cvičenia neutralizujete, pokiaľ následne nohy zatvoríte do tesnej obuvi. Ako preukázala aj štúdia na 2300 indických deťoch, najmenej na ploché nohy trpia deti chodiace naboso, nepatrne viac deti obúvajúce priestranné sandále či papuče a najviac deti zvyknuté na uzavretú obuv.

Preto fyzioterapeuti odporúčajú pre vonkajšie obutie predovšetkým široké (v oblasti prstov) a mäkké topánky bez podpätku. Presne také sú barefoot topánky, ktoré umožňujú svalom aj klenbe prirodzene silnieť. Aj vďaka ich tenkej podrážke dochádza k stimulácii nervových receptorov v chodidle. Navyše v nich citlivejšie vnímate nesprávnu techniku chôdze.

Samozrejme existujú aj ľudia s prísnou lekárskou anamnézou, ktorá im bosé topánky zakazuje. Avšak pre väčšinu populácie (a najmä deti) možno barefoot topánky odporučiť ako najvhodnejšiu obuv na elimináciu plochonoží. Dokonca aj v prípade, že Vám lekár predpísal ortopedické vložky, poslúži Vám určite násobne lepšie, ak ich vložíte do priestranných barefoot topánok, než do bežnej tesnej obuvi.