Pätná ostroha

Pätnú ostrohu, jej príčiny, príznaky i liečbu odborne rozoberá fyzioterapeutka Soňa Barvenčíková z Fyzionožky.

Obsah článku

Vznik pätovej ostrohy

Pätná ostroha vzniká preťažovaním lýtkového svalu (m. triceps surae), Achillovej šľachy, plantárnej aponeurózy, väzov a búrz na ploske. Jedná sa o kostený výrastok, ktorý sa vnára do mäkkých tkanív v oblasti päty. Prejavuje sa bolesťou pri prvom rannom došliapnutí alebo bolesťou pri prudkom došliapnutí. Je potrebné si uvedomiť, že pätová ostroha nevznikne zo dňa na deň, k vzniku dochádza dlhotrvajúcim preťažovaním, jednostrannou záťažou a mikrotraumatizáciou.

To všetko potom vedie k rozvoju funkčných a morfologických zmien. Tieto zmeny zhoršujú komfort pohybu a môžu viesť k narušeniu integrity organizmu. Pokiaľ dôjde k postihnutiu v oblasti úponu šliach a vzniku zápalových zmien, jedná sa o entezopatiu. Šľachy sú pomerne chudobne cievne zásobené a pracujúce svaly ďalej na seba strhávajú aj časť ich cievneho zásobenia. To znamená, že neekonomická práca svalu (preťažovanie) celý problém ďalej zhoršuje. Neekonomická práca svalov tak vedie k postihnutiu v oblasti úponu svalových šliach, šľachových pošiev a kĺbových puzdier.

Snímka pätovej ostrohy

Príznaky pätovej ostrohy

Spočiatku dochádza k vzniku úponových bolestí po záťaži. Typickým príznakom je ranná bolesť (pri prvom došliapnutí) a bolesť po prudkom došliapnutí. Postupne sa bolesti zhoršujú pohybom a zaťažením, sprevádzajú každý krok, až sa môžu objaviť aj bolesti kľudové. Postihnutá oblasť sa môže javiť ako oslabená, vo svaloch vznikajú bolestivé miesta (stiahnuté svalové vlákna tzv. trigger pointy). Daná oblasť môže byť opuchnutá, začervenaná, teplejšia na dotyk. Pokiaľ nevnímame signály tela a daný problém neriešime, môže dôjsť až k vzniku kalcifikácií, rozvlákneniu úponu atď.

Ako následok vyššie popísaného sa pri vyšetrení oblasti nachádza postihnutie mäkkých tkanív, blokády drobných kĺbov nohy, skrátený lýtkový sval, bolestivé body (trigger pointy) v lýtkovom svale, skrátená plantárna aponeuróza, blokády v členkovom kĺbe.

Rizikové faktory

Medzi rizikové faktory vzniku zlej ostrohy patrí dlhodobá statická záťaž, nevhodná obuv, častá chôdza po tvrdom teréne, obezita a plochonožie. Často tiež nachádzame neideálne postavenie päty, ktoré vedie k neekonomickému prenosu síl pri ťahu svalov pri pohybe. Pokiaľ nefunguje správne nožná klenba, chodidlo je zaťažované hlavne v oblasti päty, pretože záťaž nie je rozložená cez lúče klenby.

Liečba pätovej ostrohy

Základným cieľom liečby je vyriešenie príčiny s prvkami fyzioterapie. Využíva sa aktívne cvičenie zamerané na korekciu stereotypu chôdze, nácvik správneho došľapu a odvinutie chodidla. Pracuje sa so správnym nastavením celej dolnej končatiny a aktivujú sa posturálne svaly. K vyššie popísanému využívame aj rôzne balančné pomôcky, cvičenie s loptou alebo overballom. Využívajú sa mobilizačné techniky, uvoľnenie mäkkých tkanív, prípadne masáž chodidla. Na odľahčenie danej oblasti sa dá využiť kineziotejping.

Masáž pätovej ostrohy

Podpornou liečbou je fyzikálna terapia. Dôležitý je výber správnej obuvi, prípadne zvolenie vhodnej individuálne skorigovanej stielky, ktorá nám pomôže dať pätu do správneho postavenia. Gélové pomôcky vyberajme a používajme s rozmyslom, pretože často pätu práve z ideálneho postavenia pohybom po géle vychyľujú. Pri vhodnej príležitosti nechajte nohy voľné a prejdite sa v prírode naboso. Na uvoľnenie nôh sa dajú využiť aj adjustačné ponožky. Krajným riešením je operačná liečba.

Fyzikálna terapia

Fyzikálna terapia je využívanie rôznych foriem fyzikálnych energií na liečbu a prevenciu rôznych porúch prevažne pohybového systému. Pri liečbe pätovej ostrohy sa využíva najmä terapeutický ultrazvuk, magnetoterapia, laser a rázová vlna.

  • Ultrazvuk – patrí medzi formy mechanickej energie a pri správnej aplikácii má významné analgetické (bolesť znižujúce) účinky. Využíva sa účinok mikromasáže, ktorý vedie k výraznému prekrveniu tkanív s následným zvýšením okysličenia, prívodom živín a odplavením nežiaducich škodlivých metabolitov.
  • Magnetoterapia – pôsobí protizápalovo a analgeticky. Aplikáciou sa naštartujú regeneračné mechanizmy v postihnutej oblasti s cieľom zabrániť ďalšej tvorbe kostené ostrohy.
  • Laser – má biostimulačný efekt, urýchľuje regeneračné procesy. Má tiež analgetický a protizápalový efekt. V ošetrenej oblasti sa zvyšuje prekrvenie. Laseroterapia je veľmi účinná metóda bez vedľajších nežiaducich účinkov.
  • Rázová vlna – je silná a zároveň neinvazívna liečebná metóda v liečbe pätovej ostrohy. Vykonané štúdie vykazujú pozitívny účinok aplikácie rázovej vlny u viac ako 60 % pacientov. Najlepšie výsledky sú popisované pri opakovanej aplikácii (3 až 6 ošetrení) v kombinácii s cvičením. Vzniknuté kalcifikácie sú rozrušené a vstrebané cievnym a lymfatickým systémom. Po aplikácii dochádza k zvýšenému prekrveniu ošetrenej oblasti, ktoré urýchlia hojenie. Pôsobením rázovej vlny ďalej dochádza k zníženiu bolesti.

Každý z nás je však individuálna osobnosť a môže mať s účinkom doplnkovej terapie rôzne skúsenosti.

Liečba pätovej ostrohy

Operácia pätovej ostrohy

Pri operačnom zákroku sa odstráni pätová ostroha a časť väzivových štruktúr v okolí pätovej kosti. Operáciu je možné vykonať artroskopicky, výkon je menej invazívny ako pôvodný veľký operačný rez. Po operácii je nutná chôdza s barlami po dobu 6 týždňov a následné odľahčovanie. Plné zaťaženie je možné najskôr po 3 mesiacoch.

Aké topánky na pätnú ostrohu?

Ako sme popísali vyššie, pätová ostroha potrebuje mäkký došľap. Na kratšiu prechádzku do prírody alebo po záhrade vyrazte pokojne naboso alebo v barefoot topánkach. Stimulácia chodidla nohy chôdzou je vhodná, pôsobí podobne ako masáž.

Do mesta, do kancelárie, na dlhú túru, jednoducho pri došľapovaní na tvrdý povrch je však potrebné zvoliť topánku s vyššou podrážkou, ktorá dopady tlmí. Samozrejme hľadajte topánky v špičke priestranné a anatomicky tvarované, abyste stlačením prstov (a tým deformáciou chodidla nohy) nezaťažovali nevhodne pohybový aparát a zdravotné komplikácie nepresunuli inam. Vyhnite sa ale ultra tenkej podošve.

Pokiaľ nenájdete vhodné kompromisné topánky, je riešením vloženie silnejšej stielky do barefootových topánok, kde si zachováte ideálne proporcie obuvi a vložkou pridáte topánkam tlmiacu funkciu. Odporúčame konzultovať s fyzioterapeutom vhodnosť topánok/vložiek, prípadne vám vyrobia stielky na mieru.

 

Masážne pomôcky