Hallux valgus (vbočený palec) trápi až štvrtinu dospelej populácie, u seniorov dokonca viac ako tretinu. V rámci našej Barefoot akadémie sa bližšie zameriame na príčiny jeho vzniku, príznaky aj možnosti liečby.
Obsah článku
Čo je hallux valgus?
Hallux valgus, slovensky vbočený palec, predstavuje deformitu nohy, pri ktorej palec vybočuje zo svojej prirodzenej osi smerom dovnútra k ostatným prstom. V mieste kĺbu (hlavička prvého metatarzu) potom často vzniká charakteristická hrča, vystupujúca z chodidla a spôsobujúca bolesti.
Príznaky vbočeného palca
Vbočený palec poznáte ľahko pohľadom zhora na chodidlo, kedy palec nepokračuje rovno v línii priehlavnej kosti, ale láme sa pod uhlom smerom k ostatným prstom. Terapeuti z Fyzio sveta rozlišujú štyri stupne odchýlky:
- I. štádium - malá odchýlka, prvé známky zápalu (začervenanie, opuch, bolesť)
- II. štádium - úhyb palca z osi do valgozity (vbočenie)
- III. štádium - vychýlenie hlavičky priehlavkovej kosti, skrátenie vonkajších a predĺženie vnútorných kĺbových štruktúr
- IV. štádium - palec prekrýva ukazovák či prostredník, mäkké tkanivá výrazne skrátené
Čím vyšších stupňov deformity chodidlo dosahuje, tým skôr sprevádza príznaky bolesť. Zároveň sa znižuje rozsah pohybu palca a mení spôsob chôdze.
Čím hallux vadí?
Hallux valgus nepredstavuje iba estetickú vadu, ale prináša ďalšie komplikácie. Aktívne využívanie palca pri chôdzi je kľúčové pre správne odvíjanie kroku, pokiaľ je palec odklonený stranou, nemôže sa oň chodidlo dostatočne oprieť ani sa od neho odraziť, pohybový vzorec sa mení. Neprirodzený pohyb viac preťažuje kĺby, väzy aj svaly, čo pozvoľna vedie k bolestiam tela i vzniku deformít.
Pokiaľ palec necháte ďalej vybočovať zo svojej osi bez toho, aby ste problém riešili, môže Vás dohnať až k operácii. Tej však predchádzajú bolesti chodidiel, kolien, bedier, chrbta i ďalších častí pohybového aparátu, ktorým by včasná prevencia dokázala predísť. Všímajte si preto najmenšie nepohodlie, ktoré sprevádza nosenie bežných topánok.
Ako hallux vzniká?
Hallux valgus vzniká z príčin vnútorných (genetika, rôzne dlhé kosti, hypermobilita, ...) aj vonkajších (nevhodná obuv, obezita, dlhá záťaž, úraz, ...). Oveľa častejšie sa objavuje u žien, čo je dané nosením topánok na podpätkoch, prípadne aj tehotenstvom (kedy dochádza k povoľovaniu väzov v tele), mužom zase škodí módna obuv s úzkou špičkou.
Prevencia halluxu
Medzi najčastejšie odporúčané spôsoby prevencie halluxu patria:
- Nosenie vhodnej obuvi
- Cvičenie
- Prstová jóga
- Chodenie naboso
- Stimulácia chodidla
- Masáže
- Používanie korektorov
- Tejpovanie
- Ortopedické vložky
- Redukcia telesnej váhy
Tieto metódy napomáhajú náprave v počiatočnom štádiu vbočenia, v pokročilejších úrovniach skôr slúžia na úľavu od bolesti, než by dokázali plne hallux vyliečiť.
Aké topánky na hallux?
"Dobrá topánka má dostatočne širokú špičku, aby sa v nej mohli oprieť všetky Vaše prsty. Tiež má mať poddajnú podrážku, ktorá nohe umožní prispôsobiť sa terénu. Pohodlná topánka skrátka pri chôdzi nikde netlačí," radí fyzioterapeutka Daniela Gregová. „Podľa môjho názoru pokiaľ chodíte často v teréne (a máte dostatočne pevné väzivo), sú pre Vás vhodné barefoot topánky. Ak ste ale hypermobilné, chodíte väčšinu času po meste a Vaše chodidlo alebo palec sú boľavé, v tom prípade by som Vám odporučila skôr iné riešenie," dodáva.
Liečba halluxu
Konzervatívna liečba vbočeného palca obnáša:
- Podrobné lekárske vyšetrenie a identifikáciu faktorov spôsobujúcich hallux
- Program odporúčaných postupov (môže zahŕňať rázové vlny, laser, tejpovanie, ...)
- Lekcia správneho cvičenia a naťahovania
- Dodržiavanie vyššie spomínaných pravidiel prevencie
Pokročilejšie štádiá je potrebné diskutovať s ortopédmi a prípadne pristúpiť k operačnému riešeniu. To zvyčajne zahŕňa pretnutie kostí a zabezpečenie správnej pozície skrutky. Rekonvalescencia po chirurgickom zákroku trvá zhruba 6 až 8 týždňov, kedy pacienti na odľahčenie končatiny chodia o barlách. Aj tu je dôležitá fyzioterapia, aby vrátila nohe požadovanú funkciu, avšak u niektorých pacientov môže stuhnutosť či obmedzená kĺbová pohyblivosť pretrvať.
Cvičenie vbočeného palca
Od nášho dodávateľa adjustačných ponožiek Pro-nožky zdieľame tipy na cvičenie nôh:
- Uvoľnenie palca: Posaďte sa, chytnite palec a robte kývanie alebo žmýkanie palca v rôznych smeroch po dobu 5-10 minút.
- Uvoľnenie plosky a prstov: Chytnite jednou rukou pätu, druhú priehlavok a preťahujte chodidlo smerom od seba. Prsty potom každý zvlášť ľahko zatiahnite a ohnite dole. Môžete využiť aj masážnu loptičku.
- Odťahovanie palca od ostatných prstov: Po predchádzajúcom uvoľnení a pretiahnutí sadnite si na stoličku s chodidlom na zemi a pohybujte palcom smerom od ostatných prstov. Nastavte si palec rukou do správnej polohy, ak je to potrebné. Keď zvládate, skúste to v stoji, aspoň 5 minút denne.
- Aktivácia priečnej klenby: Rozprestrite chodidlo do troch bodov (kĺbu palca, malíčka a päty) a skúste zúžiť nohu v mieste priečnej klenby (vyklenúť klenbu pod prstami, odlepiť ju uprostred od zeme) pri zachovaní opory v malíčku a palci. Dbajte na to, nech nevytáčate kolená, cvičte aspoň 5 minút denne.
- Pretiahnutie priťahovača palca: Za palce oboch nôh zaháknite gumičku (gumový náramok) a posúvaním chodidiel od seba odťahujte palce od zvyšku prstov. V pozícii jemného pretiahnutia vydržte aspoň 30 sekúnd.
- Aktívny odraz pri chôdzi: Počas chôdze sa sústreďte na aktívne zapojenie palca do odrazu. Cvičte naboso, kým si pohyb nezautomatizujete.
- Chôdza naboso: Choďte naboso na rôznych povrchoch a v rôznych teplotách pre všeobecné posilnenie nôh.