Rozhodne nie a pokiaľ vám niekto tvrdí opak, tak si vymýšľa. Naše nohy sú rôzne. Tvarom, dĺžkou, výškou, hrúbkou, a tak logicky potrebujeme nájsť tú pravú (aj ľavú) topánku, ktorá bude nášmu chodidlu najlepšie sedieť.
Bohužiaľ väčšina obuvníckeho priemyslu takto nefunguje. Konfekčné topánky sa vyrábajú často na jedinom type kopyta a počíta sa, že sa prispôsobia naše nohy. Áu, veď takto si zničíme prsty, dosť možno aj klenbu, členok, kolená a zvyšok tela!
V utopickom svete by sme došli k výrobcovi, ten by odborne premeral naše nohy, posúdil štýl chôdze a ušil topánky priamo na mieru našim potrebám. Lenže v realite by takéto služby stáli toľko času a úsilia, že by sme platili mnohonásobok bežnej ceny topánok.
Barefoot obuv aspoň rešpektuje anatomický tvar nášho chodidla a necháva prstom dostatok miesta v špičke. Navyše na trhu existuje už toľko rôznych značiek a typov bosotopánokt pre ženy, mužov i deti, že si tú vhodnú vyberie takmer každý. A keby ste náhodou váhali, akú vybrať, môžete sa obrátiť s prosbou o pomoc na našu zákaznícku linku.
Sú barefooty vhodné topánky pre všetkých?
Boli by sme pokrytci, keby sme teraz tvrdili, že áno. Veríme tomu, že väčšine zdravej populácie, najmä malým deťom, u ktorých sa vyvíja štýl chôdze aj pohybový aparát, môžu bosé topánky iba prospieť. Okrem priestoru pre aktívnu prácu prstov poskytujú aj dostatočnú ohybnosť tenkej a rovnej podrážky, vďaka ktorej chodidlo získava potrebné informácie z povrchu, môže prirodzene reagovať a noha silnieť.
Na druhú stranu existujú aj výnimky, pre ktoré barefoot neodporúčame. Jednu takú kategóriu tvoria deti s extrémnou hypermobilitou. Poznáme ich tak, že v stoji aj pri drepe výrazne vtáčajú nohy do X, sedia ako žaby s nohami do W, kolená i lakte majú pri narovnaní končatín v kĺbe prehnuté na druhú (neprirodzenú) stranu a mnohokrát majú vystrčené brucho. Také deti potrebujú topánky s korekčnou funkciou, ktorú bosotopánky neponúkajú.V tomto prípade by mal vhodnú obuv, prípadne vložky či iné pomôcky odporučiť fyzioterapeut.
Pri prvých krôčikoch to ešte riešiť nemusíme, dieťa potrebuje na osvojenie chôdze po zadných niekoľko mesiacov. Ale ak máme neskôr akékoľvek pochybnosti o správnosti detského pohybu či postoja, najlepšie je sa včas obrátiť na odborníkov, najskôr všeobecne na detského lekára, alebo už priamo konkrétne na fyzioterapeutov či podológov. Radšej skôr odhaliť príčiny, ako neskôr riešiť následky.
V prípade nízkeho stupňa hypermobility vám možno postačia topánky s opätkom, ktorých nájdete dostatok aj v barefoot sortimente (napríklad niektoré topánky Beda, EF, Bundgaard, Froddo a pod.). Opätok zaistí nohe v topánke pevnejšiu oporu, ktorá ju udrží v správnom postavení. Dokonca aj na mieru predpísané ortopedické vložky sa lepšie nosia v širších bosotopánkach ako v bežnej obuvi.
Keď to teda zhrnieme, každý potrebuje inú topánku. Tá by mala sedieť v členku, ale v špičke poskytovať dostatočný nadmerok aj z hľadiska šírky. Pokiaľ si nie ste istí, poraďte sa s odborníkmi, aby vám odporučili to najlepšie, vo väčšine prípadov by však s voľbou správnej barefoot obuvi nemal byť vážnejší problém.