Odlišnosti chôdze naboso a chôdze v topánkach z pohľadu nôh v tomto článku rozoberá fyzioterapeutka Soňa Barvenčíková z Fyzionožky.
Obsah článku
Nohy pri chôdzi
Ľudskú nohu tvorí veľké množstvo pevných aj mäkkých častí. Skladá sa z 26 kostí, ktoré artikulujú v 33 kĺboch a spája ich 107 väzov. Funkciu nohy ovplyvňujú nielen krátke svaly nohy, ale aj svaly predkolenia, ktoré sa na nohe upínajú a výrazne ovplyvňujú stav nožnej klenby. Ľudská noha má opornú funkciu, nesie hmotnosť celého tela, zaisťuje kontakt s terénom, umožňuje presun, tí šikovnejší z nás vedia nohami aj dobre manipulovať s predmetmi.
Chôdza predstavuje najprirodzenejší ľudský pohyb, pre ktorý sme stvorení. Chôdzou sa môžeme pohybovať a premiestňovať takmer ľubovoľne dlho, nevyčerpáva nás tak ako náročný beh. Ľudské telo je pripravené na chôdzu naboso, väčšina detí sa rodí so zdravými nohami, avšak pôsobením rôznych vplyvov sa problémy s chodidlami objavujú stále v nižším veku. Topánky slúžia na ochranu chodidiel pred nepriaznivou teplotou či proti poraneniu, avšak nesprávna obuv obmedzuje naše chodidlá aj ich funkciu.
Technika chôdze
Pri chôdzi dochádza k rytmickému pohybu dolných končatín, kedy vždy jedna zostáva v kontakte s podložkou. Kroky sa neustále opakujú v krokovom cykle.
Krokový cyklus začína kontaktom päty s podložkou a končí opäť úderom jednostrannej päty. Noha pri tomto cykle mení svoje nastavenie, z flexibilnej štruktúry sa stáva rigidná páka, potrebná na odraz. V krokovom cykle rozlišujeme fázu stojnú a švihovú. Na chodidle sa počas týchto fáz deje mnoho pohybov. Nohy preto na svoj pohyb potrebujú vhodné podmienky.
Noha musí byť stabilná, dobre tlmiť, ale aj dokázať sa spevniť, aby sa mohla dobre odraziť a posunula celé telo vpred. Pri tlmení a odraze noha vykonáva dva rôznorodé pohyby.Pri tlmení dopadu sa preťahuje (predlžuje), pri odraze sa naopak stáva pevnou, tuhou a skracuje sa. Noha ako tlmič absorbuje veľkú záťaž, odrazom potom váhu prenáša vpred. Pokiaľ zvolíme neideálnu obuv, môže byť práca chodidla obmedzená či dokonca sťažená.
Chôdza naboso
Chodidlá patria medzi proprioceptívne oblasti, cez ktoré vnímame povrch. Tým ovplyvňujú aj nastavenie ostatných častí tela, posturálne funkcie (držanie tela, stoj aj lokomoci).
Nohy naboso vnímajú rôznorodosť terénu, jeho sklon aj povrch. Pri pohybe naboso nohy kopírujú terén, na zmeny povrchu potom nútia reagovať celé telo. To sa adaptuje na meniace sa podnety, dochádza k stimulácii proprioceptorov, čo pôsobí proti ochabovaniu nôh a chodidiel. Chôdza naboso prispieva k lepšiemu fungovaniu a prepojeniu celého tela.
Pri chôdzi naboso potrebujeme správne pracovať s chodidlami. Pokiaľ ideme bez topánok, je vhodné chôdzu spomaliť, robiť kratšie kroky. Vyvarujeme sa tak tvrdému dopadu na pätu. Ďalej je kladený dôraz na správny odval a následný odraz chodidla z palca. To všetko chodidlá otužuje a trénuje ich citlivosť. Chôdza je celkovo ladnejšia, pružnejšia a mäkšia.
Chôdza v topánkach
Ako to s prácou chodidla vyzerá v klasickej konvenčnej obuvi? Noha obutá v topánke s pevnou silnou podrážkou je ochudobnená o dostatočné vnímanie povrchu a nemôže sa svojím tvarom prispôsobiť terénu. V pevných topánkach chodíme ťažkopádnejšie alebo máme tendenciu k dupaniu a došľapu na päty. Niektoré topánky sú dokonca také tuhé a ťažké, že sú prirovnávané k lyžiarkam.
Pokiaľ má topánka silnú podrážku, obmedzuje vnímanie povrchu a dochádza k utlmeniu. Robíme dlhšie kroky, ktoré dopadajú pred telo a často dokračujeme na pätu, nedochádza k odvíjaniu chodidla.
Topánky so zužujúcou sa špičkou utláčajú prsty k sebe, palec sa vychyľuje zo svojho postavenia a nie je mu tak umožnené správne postavenie k odrazu. Pokiaľ má topánka aj podpätok, mení sa ťažisko tela a celé jeho nastavenie. Váha tela sa tlačí na prednú časť chodidla, mení sa postavenie, hrbíme sa, chodidlá začnú čoskoro bolieť.
Často sa stretávame s tým, že si dospelí kupujú zlé veľkosti obuvi, bez nadmerku. Prsty sa v topánke krčia a utláčajú, nedovolia tak nohe správne postavenie a rozvinutie. Nevhodná veľkosť tiež spôsobuje problémy s kožou, vznikajú najrôznejšie začervenania, pľuzgiere či otlaky. Pevné obutie znemožňuje správnu funkciu členku, niektorí jedinci potom trpia častejšími výronmi a nestabilitou v oblasti päty. Tým, že nie je oblasť členka posilnená, dochádza častejšie k úrazom.
Chôdza v barefoot topánkach
Bez topánok lepšie kontrolujeme napriamenie tela cez vnímanie skrz svoje chodidlá. Lepšie sa sústredíme na chôdzu a jednotlivé kroky, sme stabilnejší, umožňujeme telu prácu v oblasti členkov. Nohy nie sú utláčané a môžu sa tak lepšie zrelaxovať a uvoľniť.
Nie vždy máme príležitosť chodiť úplne bez topánok a využiť tak všetky benefity tohto pohybu. Preto dnes existuje možnosť vybrať si z nepreberného množstva barefoot topánok, ktoré sa snažia napodobniť chôdzu naboso. Umožňuje to ich široká špička, rovná a mäkká podrážka. Avšak aj v nich je potrebné dodržiavať pravidlá správneho pohybu.