Chápeme, že u starších ľudí môže panovať určitá obava z barefoot obuvi, preto by sme v dnešnom článku pre všetky babičky a deduškov radi hlbšie rozobrali, v čom vidíme benefity bosých topánok vzhľadom na vyšší vek.
Opuchnuté nohy
Mnoho ľudí v starobe trápia opuchy nôh, ale možno celý život nosia rovnakú veľkosť obuvi. Také topánky sú tesné, na nohe tlačia a často robí problém sa do nich aj len nasúkať, nieto v nich vydržať fungovať hodiny.
Pokiaľ sa seniori chcú vyhnúť bolesti z otlačených nôh, potrebujú priestrannejšiu obuv, najmä v oblasti prstov. Práve v tom skvele poslúžia barefoot topánky, ktoré ponúkajú vďaka anatomicky tvarovanej špičke v topánke dostatok priestoru.
Menej pružná koža
S pribúdajúcim vekom stráca pokožka svoju elasticitu, takže hrozí vyššie riziko tvorby pľuzgierov či iných nepríjemných zranení. Rovnako ako v predchádzajúcom bode aj tu je kľúčové, aby sa chodidlo a predovšetkým prsty v topánke nikde neodierali, čo opäť rieši dostatočný priestor bosých topánok.
Celková nestabilita
Hrozba straty stability v starobe násobne narastá, takže sa oplatí urobiť maximum, aby sa predchádzalo nepríjemným pádom s možnými ďalekosiahlymi dôsledkami. Na udržanie rovnováhy potrebuje ľudské telo chodidlo v rovine a tiež vejárovité rozloženie prstov, aby sa váha rovnomerne rozprestrela.
Barefoot obuv nemá ani podpätok ani zdvihnutú špičku, takže predstavuje z pohľadu umiestnenia ťažiska ideál pre pohybový aparát. Správny postoj odoberá prebytočnú záťaž z členkov, kolien, bedier, kríža, chrbtice, lopatiek atď. Rovnako tak široká špička umožňuje oporu o prsty, takže chodidlo dokáže lepšie reagovať na nečakanú stratu rovnováhy.
Ochabnutie svalov
Čím dlhšie sa nechávajú svaly lenivieť, tým skôr slabnú a strácajú svoju pôvodnú funkčnosť. Prvý negatívny faktor predstavuje dlhé vysedávanie či nedostatok pohybu všeobecne. Bohužiaľ v tomto kontexte „škodí“ aj odporúčaná zdravotnícka obuv či špeciálne tvarované vložky do topánok. Síce pozitívne napomáhajú podopierať inak vychýlené telo, ale na druhú stranu sa jedná o pasívnu barličku, kvôli ktorej ich používatelia svaly aktívne neposilňujú.
Vo vysoko pokročilom veku už asi nikto neočakáva veľké atletické výkony, avšak mladí deduškovia a babičky by určite ešte chvíľu radi ostali plne aktívni a pohybliví, aby si mohli užívať vnúčatá. Bosé topánky vďaka tenkej a flexibilnej podrážke umožňujú aktívnu chôdzu, pri ktorej sa zapájajú všetky svalové skupiny. Prináša to síce väčšiu námahu, ale tréning zlepšuje kondíciu. Obdobné platí aj pre chodenie pešo vs. jazdu autom, takže pravidelné zdravotné prechádzky na čerstvom vzduchu určite môžeme odporučiť.
Zlá cirkulácia krvi
S predchádzajúcim bodom súvisí aj prietok krvi končatinami. Logicky platí, že aktívnu chôdzu v barefoot topánkach musí telo vyvážiť vyššou cirkuláciou krvi, ktorá je prospešná pre celý organizmus. Navyše riadne prekrvovanie vďaka aktívnemu pohybu v zime, pomôže proti studeným nohám.
Strata citlivosti chodidiel
Ľudské chodidlá obsahujú obrovské množstvo nervových receptorov, ktoré vedú signály z povrchu k jednotlivým orgánom a sústavám. Pravidelné masáže chodidiel výrazne napomáhajú udržaniu ich funkčnosti.
Pri chôdzi v barefoot obuvi, vďaka tenkej a flexibilnej podrážke, dochádza skrz členitosť povrchu k nepretržitej stimulácii chodidla. Citlivejšie vnímanie krajiny zároveň umožňuje lepšie reagovať na okolité prostredie.
Unavené nohy
Najmä pri dlhodobejšom pohybe sa seniori ľahšie unavia. Určite je na mieste zaraďovať pravidelné pauzy na odpočinok, ale pomôcť môže aj zníženie váhy, ktorú so sebou ľudia ťahajú. Bosé topánky sú výraznejšie ľahšie ako bežná obuv. Zo začiatku to možno nie je také zrejmé, avšak o tisíce krokov neskôr sa počíta každý gram, takže je výhodou, že barefooty na nohách človek takmer necíti.
Sú barefooty vhodné pre seniorov?
Samozrejme záleží na zdravotnom stave každého jedinca, preto odporúčame nosenie bosých topánok konzultovať s odborníkmi z radov fyzioterapeutov a podiatrov. Za nás však myslíme, že benefity výrazne prevažujú nad možnými rizikami.
Z praxe vieme, že sa mnoho seniorov obáva tenkej podrážky. Preto všetkým odporúčame skúsiť a rozhodnúť sa. Väčšina je príjemne prekvapená z pocitu pohodlia pre prsty a tenká podrážka pre nich vôbec nepredstavuje „také muky“, aké si predstavovali.
V tomto prípade sa hodí spomenúť, že ak niekto (nehľadiac na vek) trpí s tenkou podrážkou, potom pravdepodobne chodí príliš rýchlo alebo zle (dupe). Správnu techniku chôdze popisujeme v samostatnom článku, avšak výhodou seniorov býva, že sa spravidla pohybujú skôr pomaly a rozvážne, čím minimalizujú efekt prudkých nárazov nohy na tvrdý chodník.
Okrem všetkého spomínaného, je možné v našom sortimente nájsť aj tzv. kompromisné topánky, ktoré sa často vyznačujú práve o niečo vyššou podrážkou. Pre začiatky s barefoot obuvou je teda možné ich odporučiť na vyskúšanie, či budú seniorom vyhovovať.