Poznáme príslovie hovorí – dupeš ako slon. Avšak slony (napriek prísloviu a na rozdiel od väčšiny ľudí) chodia príkladne, pretože sa to prirodzene naučia. Malé deti by sa to tiež prirodzene naučili, keby sme im nepokazili návyky nevhodnou obuvou.
Ako spoznáte, že chodíte zle? Telo vám to povie skrz bolesti nôh, pätové ostrohy, ploché nohy, pľuzgiere na nohách, bolesť päty, kolien, bedier, chrbta a pod., prípadne môžete svoj pohybový aparát nechať vyšetriť podológmi, aby ste získali odborný rozbor vašej chôdze.
Chodiť zle nie je hanba. Len zlomok ľudí totiž dostalo nejaké školenie či prednášku o technike správnej chôdze, zato obmedzujúcu obuv nám rodičia dali (takmer) všetkým. Preto sme si dnes prichystali krátky návod, ako správne chodiť.
Správny postoj
Než sa uvedieme do pohybu, poďme sa pozrieť na pozíciu tela, z ktorej vychádzate. Prirodzene sa postavte pred zrkadlo a poďme si zhodnotiť, či postoj zodpovedá požiadavkám:
- Nohy rozkročené na šírku bedier. Teda kolená aj chodidlá priamo pod bedrovými kĺbmi, váha rozložená rovnomerne na obe nohy aj prsty nôh.
- Ľahko pokrčené kolená. Tie umožňujú držať hornú polovicu tela vzpriamenú, zadok aj brušné svaly zatnuté, chrbticu rovno a hlavu vztýčenú (na chodník sa stačí pozerať očami).
- Smerovanie prstov priamo dopredu. Chodidlo ani jednotlivé prsty by nemali vybočovať do strany (ľahko tak odhalíte deformácie), mali by ste zároveň vidieť všetky nechty (ak nemáte kladivkové prsty).
Správna chôdza
Ak nie ste poverčiví, je pomerne jedno, ktorou nohou vykročíte. Na začiatok je potrebné prirodzene ohnúť nohu v členku vpred, k čomu potrebujete topánky, ktoré vám to umožnia (čo určite nie sú tie na podpätku).
Nasleduje rozloženie váhy po celej ploche nohy, ktoré napomáha posilňovať nožnú klenbu. Chodenie čisto po pätách, po špičkách či hranách chodidla určite nie je správne.
Päta sa zvoľna zdvíha, za ňou chodidlo a posledné sa zdvíjajú od povrchu prsty, predovšetkým palec. Opäť je potrebná obuv s rovnou a flexibilnou podrážkou do všetkých smerov, aby umožnila toto rozfázovanie. Aktívne zapojenie prstov do odrazu je kľúčové pre správne vykročenie.
Dĺžka kroku záleží jednak na dĺžke nôh, ale rolu hrá aj povrch. Čím mäkkší, tým dlhší krok si môžete dovoliť. Pri tvrdých povrchoch odporúčame kratšie kroky, ktoré vám umožnia ustrážiť ťažisko a položiť pätu ľahko na zem. Pre lepšie udržanie rovnováhy, do pohybu zapájame aj hornú časť tela, najmä ruky.
Jemne došľapujeme na pätu, rozhodne nesmie ísť o ostrý pohyb, pri ktorom nedokáže noha dostatočne tlmiť náraz. Ak sa ponáhľate, radšej prejdite do behu, než by ste dupali pri rýchlej chôdzi.
Mäkkosť dopadu jednak ucítite, ale môžete ho overiť tým, že ho vôbec nebudete počuť. Váha sa prenáša opäť po celej ploche až po prsty a celý krok opakujeme rovnomerne druhou nohou.
Pre lepšie osvojenie si správnej techniky aj stimuláciu chodidiel odporúčame chodiť naboso, ideálne po nerovných povrchoch (piesok, kamienky, lesná cesta a pod.). Okrem rozvoja koordinačných schopností tým aj lepšie prekrvíte dolné končatiny. Doma môžete trénovať na senzomotorických kobercoch či terapeutických doskách.
Zo začiatku je potrebné na zmenu techniky chôdze vedome myslieť, ale čoskoro to príde samo, obdobne ako šoférovanie auta. Bosotopánky dávajú vášmu chodidlu priestor na aktívnu prácu, takže akonáhle si správnu chôdzu zautomatizujete, nebude vám robiť problém žiadny povrch, naopak, budete si v nich užívať pocit neskutočného pohodlia a slobody.
Za nás je najlepšie problémom predchádzať, preto odporúčame capáčky a barefoot topánky pre deti ako prvé topánočky (a tiež všetky ďalšie), aby si vypracovali správne návyky už od začiatku. Avšak zároveň nikdy nie je neskoro začať pracovať na náprave zlozvykov, takže máme skladom tisíce barefoot topánok pre ženy i mužov všetkého veku.
Zdravú chôdzu vnímame ako základ pre správne fungovanie zvyšku tela a barefoot obuv ako prostriedok, ktorý nám ju umožňuje realizovať. Radi vám preto pomôžeme s výberom tej najvhodnejšej topánky pre vaše nohy.